Māju biznesu attīstot

Frēzbaļķu māju ražošanas uzņēmumā «Paeglīši un partneri», kas savā laikā veiksmīgi pārorientējies no vietējā uz eksporta tirgu un, sekojot pieprasījumam, nesen sācis ražot arī koka paneļu mājas, viesojās un ar uzņēmuma komercdirektoru Andri Turlaju sarunājās Pauls Beķeris.

 

Nesen asfaltētais ceļš no  Aizkraukles līdz Jēkabpilij Daugavas kreisajā krastā tagad ļauj aizrullēt līdz  kokapstrādes uzņēmumam «Paeglīši un partneri» ātri un ērti. Var jau būt, ka tieši tas ir viens no  iemesliem, kāpēc pēdējā laikā par uzņēmuma frēzbaļķu mājām sākuši atkal interesēties vietējie klienti. Taču visdrīzāk atbilde meklējama ekonomiskās situācijas stabilizācijā  – savulaik pašmāju patēriņu kā ar nazi nogriezusi krīze, kas nu, šķiet, sāk atkāpties. Taču nav ļaunuma bez labuma. Vietējam tirgum pazūdot, «Paeglīši un partneri» veiksmīgi attīstījuši eksportu.

 

Krīze lika pārorientēties

Kaut arī uzņēmums izveidots jau 90.  gadu vidū, frēzbaļķu māju ražošana uzsākta tā saucamajos treknajos gados, meklējot iespējas kokam pievienot pēc iespējas lielāku vērtību. Īstenojot divus Eiropas projektus, uzstādītas kaltes, pirmapstrādes iekārtas un līnija frēzbaļķu ražošanai. Tā, starp citu, tapusi tepat Latvijā  – Forma Machinery. Komercdirektors Andris Turlajs stāsta, ka tolaik darbinieki masveidā skrējuši uz Rīgu pelnīt lielo naudu celtniecībā un ražotnes maksimāla automatizācija bijusi vitāla nepieciešamība. Beigās viss gan esot apgriezies otrādi  – sākusies krīze, vietējie pasūtījumi apsīkuši, savukārt bijušie darbinieki atgriezušies un atkal bijuši gatavi strādāt. Nācies pārorientēties uz eksportu.

Šobrīd uzņēmums strādā Francijas un Spānijas tirgū, kur tam ir savi pārstāvji, kaut gan gadu gaitā bijusi pieredze arī Vācijā un Lielbritānijā. Par piedāvājumu runājot, Andris Turlajs atzīst, ka varot izpildīt jebkuru frēzbaļķu būves pasūtījumu ar 90 līdz 220  mm biezām sienām. Turklāt šogad plānots uzsākt 200×240  mm lielu masīvo frēzbaļķu brusu ražošanu, ar kuru palīdzību «Paeglīši un partneri» plāno sākt darbību vilinošajā Norvēģijas tirgū.

 

Arī eksportam sava garoza

Klienti visbiežāk meklē atpūtas un dzīvojamās mājas, kuras uzņēmums piedāvā būvēt «līdz atslēgai». Lai to īstenotu, nākas cieši sadarboties ar celtniecības kompānijām, jo Andris Turlajs ir stingri nodalījis  – pats nodarbosies tikai ar ražošanu, kā arī pārdošanu. Šim mērķim pat radīts atsevišķs uzņēmums un reizē zīmols FORHO. Taču, lai gan pieprasījums ārvalstīs ir, arī eksports neesot nekāda medus maize. Jo arī tur ekonomiskā krīze atstājusi savus nospiedumus. «Mājas tiek pasūtītas, tāmētas, bet, kad klients ar izcenojumu ierodas bankā, saprot, ka kredītu dabūt nevar,» stāsta Andris Turlajs, norādot, šobrīd lielākā daļa pircēju esot tādi, kas spējīgi visus būvniecības izdevumus segt bez kredītiestāžu starpniecības. Pretējā gadījumā, vismaz Francijā un Spānijā, par mājas būvēšanu bieži vien pagaidām varot aizmirst. Turklāt, lai gan frēzbaļķu mājas pašas par sevi nebūt nav lētas, ārvalstīs aizvien stingrāki kļūst siltumcaurlaidības standarti, kas liek frēzbaļķu mājas papildus siltināt. Un tas savukārt palielina izmaksas. Francijā un Spānijā noteikumi pagaidām vēl nav pārāk stingri, taču, piemēram, Lielbritānijā jāsiltina pat kempinga mājiņas. Lai uz šāda fona spētu attīstīt eksportu un iekarot jaunus tirgus, «Paeglīši un partneri» vadītājs pagājušā gada beigās nolēma ķerties pie uzņēmuma līmenī pavisam jauna produkta – koka paneļu māju – ražošanas.

 

Konkurētspēja slēpjas kvalitātē

«Daudzi, kas agrāk interesējās par frēzbaļķu māju cenām, beigu beigās izvēlējās no kāda cita ražotāja iegādāties koka paneļu māju, kas ir lētāka. Tagad viņiem cits ražotājs vairs nav jāmeklē!» lēmumu skaidro Andris Turlajs, uzsverot, ka tieši koka paneļu māju tirgus šobrīd Eiropā esot ļoti aktīvs. Tas, protams, veicinājis arī konkurenci, īpaši no lietuviešu, poļu un ungāru puses. Jautāts, ar ko uz viņu fona var izcelties «Paeglīši un partneri», uzņēmuma vadītājs min kvalitāti, kas esot raksturīga lielākajai daļai Latvijas ražotāju. Pēc viņa vārdiem, «Paeglīši un partneri» nekad nav gājuši lētāko ceļu, bet centušies izgatavot kvalitatīvu produktu par atbilstošu cenu. Tieši šī iemesla dēļ arī frēzbaļķu māju ražošanā pārsvarā tiek izmantotas līmētās brusas, nevis masīvkoks, kas var sākt plaisāt.

 

Specifiskās prasības

Runājot par ārzemnieku gaumi, pēdējā laikā aizvien lielāks uzsvars tiekot likts uz ekoloģiju. Koks, protams, pats par sevi ir ekoloģiski tīrs materiāls, tāpēc šī tendence vairāk attiecas uz ēku siltinājumu. Lai gan standartā uzņēmums piedāvā savas mājas siltināt ar Paroc akmens vati, klienti, īpaši Francijā, bieži dod priekšroku kokšķiedras vai kaņepju vatei. Pirms zināma laika topā bija beramā celuloze. Savas īpašās prasības frančiem esot arī pret ārējo apdari  – tur īpašu popularitāti guvusi lapegle. Savukārt jumta konstrukcijās viņi plaši izmanto pašaudzētu ozolu.

 

Apburtais finanšu loks

Jaunajam koka paneļu māju produktam Andris Turlajs gan redz noietu arī ārpus ierastajiem uzņēmuma eksporta tirgiem, tāpēc šobrīd tiek aktīvi meklēti jauni sadarbības partneri un klienti. Arī sadarbībā ar Latvijas koka būvniecības klasteri, kurā ietilpst gan Paeglīši un partneri, gan FORHO. Papildus tiek strādāts pie produkcijas sertifikācijas, kas daudzās potenciālās eksporta valstīs ir vitāli nepieciešama. Šādām mārketinga aktivitātēm gan nepieciešams finansējums, un rezultātā veidojas sava veida apburtais loks – kamēr nav attīstīts noiets, brīvu apgrozāmo līdzekļu trūkst, savukārt noietu ir grūti vai pat neiespējami palielināt, ja nav sakārtots sertifikācijas jautājums.

 

Ir pamats attīstībai

Perspektīvā «Paeglīši un partneri» varētu sākt arī logu un durvju ražošanu – tos uzņēmuma būvēm pagaidām piegādā citi. Tāpat Andris Turlajs cerīgi raugās uz vietējā tirgus atdzimšanu. Šogad jau seši nopietni klienti esot. Tas nozīmējot ne tikai to, ka atgriezusies pirktspēja – cilvēki arī daudz labāk sākuši izprast koka ēkas priekšrocības.

 

 

Pilna intervija lasāma žurnāla “Baltijas Koks” marta numurā (2013)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *