Svarīgākie pamatprincipi, veidojot ēku ārējo apšuvumu ar koka dēļiem

Koks ir mūsu nacionālā bagātība, un tā izmantošanas iespējas nepārtraukti palielinās, sasniedzot tādu vērtību, kas spēj konkurēt ar zemes bagātībām, ko ievedam no citām valstīm. Tas notiek, pateicoties unikālajai iespējai mežu nepārtraukti atjaunot. Taču ne mazāk svarīgas ir arī koksnes stiprības un dekoratīvās īpašības, ko līdz šim diemžēl nereti, sekojot modei, esam atstājuši novārtā, uzskata SIA Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts direktors Andrejs Domkins.

Pēdējos gadu desmitos koksne ir pazudusi no grīdām, pareizāk sakot, tā tur ir, tikai tiek pārklāta ar dažādiem plātņu materiāliem un sintētiskiem segumiem. «Esam aizmirsuši to mājīgumu, ko sniedz vienkārša un kā kokvilnas džinsi dilstoša dēļu grīda, to aizvietojot ar spoguļspožu un teju tēraudcietu sintētisku segumu. Grīdām tādai izvēlei var atrast attaisnojumus, bet ēkas vizītkartē – fasādē – koksne ir nepelnīti aizmirsta,» norāda A. Domkins. Ar ārējā apšuvuma palīdzību var sasniegt lielisku ēkas vizuālā noformējuma daudzveidību, kā arī pagarināt tās kalpošanas ilgumu. Arī mikroklimats šādā mājā ir labāks, jo koka fasādes parasti veido vēdināmas un sprauga starp dēļu fasādi un sienu ne tikai pasargā fasādi no sapūšanas, bet kalpo arī kā papildu siltuma barjera. Ziemā ēkas siena neatdziest, bet vasarā nesakarst. Protams, jāatceras, ka šāda konstrukcija ne tikai ātri izžūst, bet arī var ātri degt. Tādēļ nevajag aizmirst par uguns barjerām.

A. Domkins konsultē par trim svarīgākajiem pamatprincipiem, kas jāievēro, veidojot ēkas ārējo apšuvumu ar dēļiem. Pirmkārt, apšuvuma ilgmūžīgums (50 gadi un ilgāk) panākams, izmantojot vai nu dabiski izturīgas koku sugas, vai arī ne tik izturīgas sugas, apstrādājot tās ar koksnes aizsardzības līdzekļiem. Ķīmiskā rūpniecība šodien piedāvā lieliskus un vides prasībām atbilstošus risinājumus. Jaunākās modes tendences ir veidot koka fasādi bez dekoratīvas apdares, atstājot visu vēja un saules ziņā, vai arī uzreiz iekrāsot to pelēku – tādu, kāda tā kļūtu ārējās vides ietekmē. Otrkārt, apšuvuma dēļu mitrums (16±3%) un pareiza uzglabāšana ir viena no svarīgākajām lietām, jo novērš fasādes dēļu deformēšanos pēc iebūvēšanas. Treškārt, arī konstrukcijas veidošanā ir svarīgi ievērot dažus pamatlikumus: pienācīga gaisa atstarpe aiz apšuvuma ventilācijai (minimums 25 mm); dēļa gala skaldnes aizsardzība visos salaidumos; ārējai izmantošanai atbilstošs dēļu profils, biezums (minimums 25 mm) un stiprinājuma veids, nerūsējošā tērauda vai silīcija bronzas naglas, kas ir noturīgas pret koroziju un arī pēc pakļaušanas ilgstošai ārējai iedarbībai izskatīsies labi.

 

Raksts: “Mājas vizītkarte no koka, Antra Gabre”, Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai (Māja), publ. 21.03.2013

Lasīt vairāk: http://nra.lv/maja/dzivo-zali/91405-majas-vizitkarte-no-koka.htm

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *