Rasts papildu finansējums zinātnes projektu īstenošanai

Zinātnes projektu īstenošanai valsts nozīmes pētniecības centros papildus tiks piešķirti 2,1 miljons latu. To paredz valdības lēmums. Nauda atvēlēta darbības programmā Uzņēmējdarbība un inovācijas apakšaktivitātes  Zinātnes infrastruktūras attīstība 1.kārtas projektu īstenošanai.

Šajā ar ERAF atbalstu īstenotajā aktivitātē tika izveidoti 10 valsts nozīmes pētniecības centri. Ar papildu finansējumu tiks samazināta zinātnisko institūtu līdzfinansējuma daļa.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sagatavos grozījumus noteikumos, paredzot valsts budžeta līdzfinansējuma nodrošināšanu 5,25% apmērā no projekta kopējām izmaksām. Nauda ņemta no ES līdzekļiem, kas bija domāti neparedzētiem gadījumiem. Jāatgādina, ka zinātnieki atkārtoti pauduši – zinātnei atvēlētais valsts finansējums ir pārāk niecīgs un kavē valsts izvirzīto mērķu sasniegšanu.

Lai rastu risinājumu attiecībā uz komunālo izdevumu sadārdzināšanos zinātnes institūcijās un pētniecības centros, IZM izskatīs iespēju pārdalīt 1,5 miljonu latu finansējumu starp ministrijas valsts budžeta programmām esošā budžeta robežās.

Zinātnieki uzsver, ka zinātnes bāzes finansējums institūtiem būtu jāpalielina. Līdzšinējais krīzes gadu finansējuma samazinājums zinātnē ir bijis 62% apmērā; 2013.gadā valsts atvēlētais zinātnei atvēlētais bāzes finansējums vēl joprojām ir 21% apmērā no nepieciešamajiem vismaz 36 miljoniem latu. Likums paredz ikgadēju finansējuma pieaugumu zinātniskajai darbībai ne mazāku par 0,15% no IKP.

 

Raksts: “Atrod līdzekļus infrastruktūrai”, Signe Knipše, “Dienas Bizness”, publ. 03.04.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.64 (4469)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *