Pārrunā rosinātās izmaiņas subsidētās enerģijas ražošanas atbalsta sistēmā

Trešdien, 3.aprīlī, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts tikās ar Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas pārstāvjiem, lai pārrunātu rosinātās izmaiņas subsidētās enerģijas ražošanas atbalsta sistēmā un turpmākās sadarbības iespējas.

„Ekonomikas ministrijas mērķis, pārskatot vēsturiski izveidoto subsidētās elektrības ražošanas atbalsta sistēmu, ir samazināt izmaksu slogu patērētājiem, kā arī izveidot caurskatāmu, ilgtspējīgu, godīgu un saprātīgu atbalsta sistēmu. Ja līdz šim sistēma vairāk strādājusi par labu enerģijas ražotājiem, mēs par prioritāti uzskatām visu patērētāju intereses un maksātspēju. Šodienas tikšanās laikā radās iespaids, ka Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas pārstāvji apzinās nepilnības esošajā sistēmā un ir gatavi konstruktīvam dialogam un sadarbībai, lai rastu nepieciešamos risinājumus ilgtspējīgas atbalsta sistēmas izveidē, kas negrauj citas ekonomikas nozares un nevairo enerģētisko nabadzību valstī,” pēc tikšanās uzsvēra D.Pavļuts.

Tikšanās laikā ekonomikas ministrs D.Pavļuts federācijas pārstāvjus informēja par starpministriju darba grupas izstrādātajiem priekšlikumiem elektroenerģijas cenu pieauguma risku ierobežošanai, kas ir izsniegti izskatīšanai Ministru kabinetā. D.Pavļuts uzsvēra, ka subsīdiju apjoms tiks pārskatīts gan tiem komersantiem, kas elektrību ražo no dabasgāzes, tostarp lielajām termoelektrocentrālēm, gan no atjaunojamajiem energoresursiem. Tiks ierobežotas arī dubultā atbalsta iespējas stacijām kas paralēli saņēmušas ES fondu un citu atbalsta programmu finansējumu to celtniecībai. Tāpat plānota daudz stingrāka projektu uzraudzība un kontrole, jo komersantiem, kas saņem publisko atbalstu, ir jāievēro spēles noteikumi. Tāpat viens no būtiskiem plāna virzieniem ir obligātā iepirkuma komponentes (OIK) budžeta fonda izveide, lai samazinātu OIK maksājumu slogu uz patērētājiem. Ministrijas iecere paredz, ka no AS „Latvenergo” peļņas ieskaitījumiem subsidētās elektroenerģijas ražotājiem varētu kompensēt starpību starp paaugstināto tarifu un elektrības tirgus cenu, lai panāktu vispārēju OIK samazinājumu un īstenotu fokusētas sociālās programmas.

Lai uzlabotu dialogu un veicinātu ciešāku sadarbību, Ekonomikas ministrija ir pārskatījusi līdzšinējo konsultatīvo padomju struktūru un sastāvu, izveidojot Tautsaimniecības padomes Enerģētikas apakškomiteju. Tajā atjaunojamo energoresursu nozari pārstāv vairāki Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas izvirzītie pārstāvji.

 

Preses relīze: “D.Pavļuts tiekas ar Latvijas Atjaunojamās enerģijas federāciju”, Daiga Grūbe, Ekonomikas ministrija, publ. 03.04.2013

Avots: www.em.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *