Ukrainas granulu un brikešu ražotāji meklē jaunus eksporta tirgus

Ekonomiskā krīze Eiropā negatīvi atsaukusies ne tikai uz banku sistēmas stabilitāti, bet arī enerģētikas tirgu. Vēl nesen vairāku Eiropas valstu valdību piešķirtas dāsnās dotācijas uzņēmumiem par atjaunojamo energoresursu izmantošanu enerģijas ražošanā nu kļuvušas ievērojami mazākas vai atceltas vispār.

Piemēram, Polijā dotāciju piešķiršana termoelektrostacijām, kas kombinēti dedzināja ogles un cieto biokurināmo, pilnībā pārtraukta gan valsts budžeta deficīta dēļ, gan tādēļ, ka Polijas uzņēmumiem lētāka kļuvusi Krievijas dabasgāze. Rezultātā biomasas granulu un brikešu rūpnieciskais patēriņš Polijas termoelektrostacijās samazinājies par 80% un biokurināmā deficīta vietā nu valstī vērojams piedāvājuma pārpalikums.

Vissmagāk šis lēmums skāris Ukrainas cietā biokurināmā ražotājus, kas šobrīd ir jaunu eksporta tirgu meklējumos – līdz šim Polijā realizēti 90% Ukrainā saražoto granulu un brikešu.

Pēdējo pāris gadu laikā Ukrainā ražotā cietā biokurināmā pārdošanas cenas stabili paaugstinājušās. Līdz ar gala produkcijas vērtības pieaugumu, kāpušas arī izejvielu iepirkuma cenas. Tāpēc tagad, neskatoties uz to, ka gatavā produkcija stāv noliktavās un nerod noietu, ražotāji nesteidz pazemināt savas produkcijas pārdošanas cenas. Dotajā situācijā ir divi risinājuma varianti: pazemināt saražotā biokurināmā pārdošanas cenas, vai turpināt ražošanu un veidot krājumus cerībā, ka situācija tirgū uzlabosies. Tāpat risinājums ir eksportētājiem, piemēram, uzsākt piegādes no Ukrainas dienvidu ostām uz tādiem tirgiem kā Itālija un Spānija, vai uz vēl tālākām valstīm.

Līdz ar minēto dotāciju piešķiršanas pārtraukšanu biokurināmā noliktavas Polijas termoelektrostacijās nu stāv tukšas. Tikai dažās energostacijās turpināts iepirkt kurināmās granulas. Pārējās atkal pilnībā pārgājušas uz ogļu izmantošanu, kas nepārprotami ietekmējis cietā biokurināmā cenas. Ja gadu iepriekš tonna saulespuķu sēnalu un koksnes granulu maksāja attiecīgi 120 un 125 eiro (ar piegādi līdz patēriņa vietai), tad 2013. gada martā saulespuķu sēnalu granulu piegādes cenas pazeminājās līdz 99 – 103 eiro, savukārt tonna koksnes granulu maksā ne vairāk par 105 eiro. Ukrainas centrālajos reģionos esošajās ražotāju noliktavās pircēji par koksnes granulu iegādi šogad gatavi maksāt ne vairāk kā 80 eiro par tonnu.

Jāatzīmē, ka 2012.gadā Ukrainā cietā biokurināmā (t.sk. koksnes granulu) ražotāju aktivitāte pieaugusi par 92%. Pēdējo trīs gadu laikā nepārtraukti audzis arī šīs produkcijas eksports. Kā liecina statistikas dati, Eiropas Savienībā uz šo dienu no Ukrainas tiek importēti 10% no kopējā koksnes granulu patēriņa. Saskaņā ar tirgus analītiķu prognozēm, koksnes granulu eksports no Ukrainas uz pasaules tirgiem tikai pieaugs. Daudzi ārvalstu investori to jau apzinājušies un šajā biznesa jomā uzsākuši ieguldīt ne mazums līdzekļu. Ukrainas ražotāju lielākā priekšrocība ir valsts ģeogrāfiskais stāvoklis, kas salīdzinoši īsā laika periodā ļauj veikt piegādes uz jebkuru Eiropas punktu. Turklāt Ukrainas ražotāji turpina paaugstināt savas produkcijas kvalitāti, ieviešot jaunas un mūsdienīgas tehnoloģijas. Tādējādi salīdzinoši zema cena un augsta kvalitāte kļuvis par pietiekami spēcīgu argumentu daudziem Eiropas granulu patērētājiem. Līdz šim koksnes kurināmais uz Eiropu no Ukrainas piegādāts galvenokārt, izmantojot dzelzceļu.

Līdz ar pieprasījuma pieaugumu nolūkā padarīt ērtāku granulu piegādi uz ES valstīm, vairāki ārvalstu investori jau izvērtē iespēju uzcelt granulu rūpnīcas piejūras pilsētās, lai produkciju no Ukrainas varētu eksportēt, izmantojot arī jūras transportu.

 

Raksts: “Украинские экспортеры твердого биотоплива ищут новые рынки сбыта”, bio-energy.com.ua, publ. 25.03.2013

Avots: www.bio-energy.com.ua

www.pelleta.com.ua

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *