Lai lobētu savu nozari, līmētās koksnes ražotāji plāno veidot biedrību

Lai veicinātu izpratni par nepieciešamību valstiski vēl vairāk stimulēt augstāku pievienoto vērtību kokapstrādē, vairāki Latvijā zināmi līmētās koksnes ražotāji plāno veidot biedrību savu interešu aizstāvēšanai un lobēšanai. Par to jau vienojušies tādi uzņēmumi kā SIA «Flora», SIA «Kontekss», SIA «Pallant», taču iesaistīties tiek aicināti arī citi līmētās koksnes ražotāji un augstas pievienotās vērtības koksnes produktu ražotāji Latvijā.

«Lai gan politiķu un izpildvaras līmenī tik daudz tiek runāts par nepieciešamību veicināt ražošanu ar augstāku pievienoto vērtību, reālie darbi ar šiem lozungiem nesakrīt. Būtībā šī brīža situācija veicina to, ka Latvijas koki tiek eksportēti ar viszemāko pievienoto vērtību, tās pievienošanu brīvprātīgi atdodot zviedriem un citiem, kuri no Latvijas kokus importē,» stāsta viens no biedrības dibināšanas iniciatoriem SIA «Flora» direktors Juris Bušs. «Loģiski taču būtu, ka Latvijas koku resurss primāri nonāktu tiem Latvijas uzņēmumiem, kuri spēj no šī Latvijas bagātības iegūt vislielāko pievienoto vērtību, bet šobrīd ir ačgārni, jo vislabvēlīgākie apstākļi ir tiem, kas šo resursu izpārdod ārvalstu pārstrādātājiem, kamēr Latvijas pārstrādātāji spiesti iztikt no tā, kas paliek pāri,» tā viņš, gan piebilstot: nav jau tā, ka kāds apzināti veicina to, lai Latvijas ražotājiem būtu neērti iepirkt izejmateriālus, lai tie būtu dārgāki, taču rezultāts ir tāds, kas šajā jomā strādājošos neapmierina.

Par savām problēmām uzņēmēji ne reizi vien ir runājuši ar valsts amatpersonām, tai skaitā tām, kas pārrauga valsts mežu resursus. Viņi zinot gan problēmas, gan arī izprot tās, taču nekas nemainās. «Izskatās, ka no valsts ekonomisko radītāju viedokļa ir labi, kā ir, jo koks tiek eksportēts un eksporta rādītāji ir labi, tie aug. Uz papīra viss taču izklausās tik pareizi un pat cerīgi,» komentē J.Bušs. Viņu uztrauc, ka šobrīd netiek veicināts, lai valstī būtu daudz uzņēmumu, kas no Latvijas kokiem saražotu produkciju ar augstu pievienotu vērtību un eksportētu to. Tā vietā eksportēts uz ārvalstīm tiek Latvijas koks, bet no Latvijas tam līdzi dodas darbaspēks, lai turienes uzņēmumos ražotu mēbeles, logus, un durvis.

Jāpiebilst, ka jau darbojas vairākas nozari pārstāvošas biedrības, kuras apvienojušās arī Latvijas kokrūpniecības federācijā. «Veidojot jauno biedrību, mēs neplānojam konfrontēties ar esošajām biedrībām, bet tajā pašā laikā mums ir savas specifiskās intereses, kuras līdz šim neviens tā arī nav pārstāvējis,» norāda «Floras» direktors, piebilstot, ka gan Eiropas, gan Krievijas tirgū jau atpazīst Latvijas līmēto koksnes produkciju kā ļoti kvalitatīvu un par saprātīgu cenu. Tas apliecina: tā ir eksportspējīga produkcija.

 

Raksts: “Lai lobētu savu nozari, kokapstrādes uzņēmumi dibina biedrību”, Ilze Knusle-Jankevica, publ. 09.04.2013

Avots: www.jelgavasvestnesis.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *