Sekmīgi attīstīties ļauj drosme apgūt specifiskos koka logu ārvalstu tirgus

Koka logi ir augsts pievienotās vērtības produkts, kuram līdz ar nekustamo īpašumu bumu Latvijā bija ļoti liels pieprasījums, taču līdz ar ekonomisko lejupslīdi situācija ir mainījusies, jo vietējā tirgū tika piedzīvots aptuveni 70% liels kritums un, strādājot tikai vietējā tirgū tikai ar vienu produktu  kļuva ļoti  grūti izdzīvot. Tieši minēto iemeslu dēļ ne viens vien Latvijā strādājošs logu ražotājs mēģināja atvērt ārvalstu noieta tirgus.

Latvijas lielākais koka logu ražotājs SIA Staļi šobrīd sekmīgi realizē koka logus, durvis, bīdāmās konstrukcijas – Zviedrijā, Norvēģijā, Francijā, Anglijā, turklāt uzņēmums nebūt neaprobežojas ar viena veida produkta ražošanu, bet sācis no kokapstrādes procesā radušajām skaidām ražot  kokskaidu granulas. «Uzņēmums ir diversificējis riskus – strādā dažādos tirgos, turklāt dažādu produktu  (logu un durvju, līmētās koka brusu, galdnieku plātņu, kokskaidu granulu) segmentos, kas ļauj ne tikai sekmīgi pārvarēt kāda tirgus radītas grūtības, bet arī paaugstina konkurētspēju un ļauj optimistiski raudzīties tuvākā un tālākā perspektīvā,» uzņēmuma darbības stūrakmeņus atklāj SIA Staļi izpilddirektors Jānis Lasmanis. Viņa sacīto arī apstiprina uzņēmuma neto apgrozījums, kas tieši  2012. gadā sasniedzot 10 milj. Ls, bijis visaugstākais vairāk nekā 20 gadus ilgajā uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē.

Līdz augstas kvalitātes logu ražošanai ārvalstu tirgiem uzņēmums nonācis 2008. gadā. «Staļi ir dibināts 1992. gadā un sākotnēji nodarbojās ar zāģmateriālu ražošanu, bet 1995. gadā, investējot  iekārtās, sāka ražot līmētās koka brusas, koka logus un durvis Latvijas tirgum,  līdz 2005. gadā uzņēmums bija kļuvis par vienu no lielākajiem līmēto koka brusu un  līstīšu ražotājiem Austrumeiropā, kas šo produkciju realizēja Amerikā, Skandināvijā un Rietumeiropā. 2006. gadā sāka šūpoties pārdošana Amerikā, kas beidzās ar pieprasījuma izsīkumu. Arī Eiropā sākās satraukums par tirgus sarukumu. Tad arī tika pieņemts lēmums par jaunas koka logu ražotnes izveidi un fokusēšanos uz ārvalstu noieta tirgiem,» uzņēmuma hronoloģiju rāda J. Lasmanis. To, ka šāds stratēģisks lēmums bijis pareizs, vēlāk pierādījis arī 2007. g. pieredzētais. «Līmēto koka brusu ražošanai  nepieciešamo priedes zāģbaļķu cena uzkāpa līdz 60 – 70 Ls/m3, bet – Vācijā – 60 – 70 eiro/m3,» nesamērīgo dārdzības brīdi rāda J. Lasmanis. «Investīcijas 2007. gadā savus pirmos augļus nesa jau 2008. gadā, kad krīze sāka skart Eiropu un vadošie koka logu tirgotāji (arī ražotāji), saprotot, ka nevarēs pārdot produktu par tik augstu cenu, meklēja logu ražotājus – piegādātājus, kuri šos pasūtījumus varētu izpildīt par zemāku cenu, bet ar tikpat augstu kvalitāti,» norāda J. Lasmanis. Tieši tādēļ arī situācijā, kad Latvijā ekonomiskā aktivitāte saruka, Staļu koka logu ražošanas apjomi pieauga vidēji par 25% un pat 30% gadā, kaut arī koka logu tirgus Latvijā saruka par 70%.

Koksnes pārstrādes procesā radušās atlieks SIA Staļi pārstrādā kokskaidu granulās, kuras tiek eksportētas uz Itāliju, Šveici, Franciju. «Ražojam tikai Premium klases kokskaidu granulas, kuras ir visdārgākais produkts, ko var iegūt no koksnes atlieku pārstrādes,» skaidro J. Lasmanis. Viņš arī norāda, ka koka brusu ražošanai, uzņēmums nepērk gatavus zāģmateriālus, bet ražo tos paši savā zāģētavā, kas saistīts ar kvalitātes kontroli. Staļos ražoto brusu vidusprodukcijas – garumā audzēto lameļu – mehāniskās izturības testi regulāri tiek veikti SIA «Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta» (saīsināti – MeKA) laboratorijās Jelgavā, kur dažāda veida konstrukciju kokmateriālu fizikāli mehānisko īpašību testēšana notiek gan pēc standarta, gan klienta prasībām pielāgotām metodēm.

 

Raksts: “Ar īpašu pieeju atver tirgu”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 09.04.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 68 (4473)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *