Starp 100 Latvijas eksportējošiem zīmoliem atrodami arī meža nozares uzņēmumi

Latvijas eksportējošo uzņēmumu atbalsta kustība “The Red Jackets” pētījumā noskaidrojusi Latvijas 100 eksportējošos zīmolus, kas veido Latvijas valsts tēlu ārpus tās robežām. Arī meža nozares uzņēmumu zīmoli ir atrodami Latvijas 100 eksportējošajiem zīmolu vidū, tie ir bērza saplākšņu ražotājs „Latvijas finieris”, koka logu un durvju ražotājs „Arbo” un līmēto kokmateriālu ražotājs „Staļi” līdzās tādiem zīmoliem kā “airBaltic”, “Aloja-Starkelsen”, “Baltic Candles”, “Biolar Centrs”, “Brīvais vilnis”, “DEAC”, “Dobeles dzirnavnieks”, “Evopipes”, “Film Angels Studio”, «Grindeks», “Groglass”, “Latfood”, “Latvijas Balzams”, “Lauma Fabrics”, “Livonia Print”, “Madara Cosmetics”, “Nordtext”, “NP Foods”, “Primekss”, “Pure Food”, “SAF Tehnika”, “Stenders”, “Tilde”, “UPB”, “Valmieras Stikla šķiedra” u.c. Kustības pārstāvji norādīja, kad drīzumā tiks noskaidroti 20 labākie Latvijas eksportējošie uzņēmumi.

Tikai 42% jeb 642 Latvijas lielāko eksportētāju zīmoli ir radīti Latvijā, tas nozīmē, ka Latvijai nepieder sava eksporta zīmolu kontrolpakete, secināts Latvijas eksporta atbalsta kustības “The Red Jackets” eksportējošo uzņēmumu zīmolu pētījumā. Kā vēstīja “The Red Jackets” idejas līdzautore un SIA “GatewayBaltic” direktore Inese Andersone: „Ka attiecīgi liela daļa no Latvijas eksporta statistikas ir vairumtirdzniecības uzņēmumi, kas Latviju izmanto kā bāzi tālākam eksportam, kā arī ārvalstu meitasuzņēmumi Latvijā, kuriem Latvijā ir ekonomiski izdevīga ražošana”. Pētījuma rezultāti liecina, ka Latvijas eksportējošo uzņēmumu zīmoli ir neaizsargāti, jo tikai 36% no Latvijas eksportējošajiem zīmoliem rūpējas, lai to radītās vērtības oficiāli tiktu atzītas kā vienīgi viņiem piederošas, un ir reģistrējuši savas preču zīmes.

Eksportējošo uzņēmumu zīmolu pētījumu veica “GatewayBaltic” sadarbībā ar Rīgas Ekonomikas augstskolu, analizējot vairāk nekā 1500 Latvijas eksportējošos uzņēmumus un to zīmolus, kuru eksports ir virs 500 000 latu. No tiem 1150 ir preču ražotāji, bet pārējie gandrīz 400 uzņēmumi ir no pakalpojumu sektora. Lielākais Latvijas eksportējošo uzņēmumu īpatsvars jeb 75% ir preču eksports, kur visplašāk pārstāvētās nozares ir kokapstrāde (15%), metālapstrāde un mašīnbūve (11%), kā arī pārtikas nozare (10%), savukārt pakalpojumu eksportu veido 25% uzņēmumu, galvenokārt loģistikas un transporta nozarē (58%) un IT pakalpojumi (6%).

 

Raksts „Pētījums: tikai 42% eksporta zīmolu ir radīti Latvijā” un „Noskaidrota 100 Latvijas eksportējošo zīmolu izlase”, ziņu portāls „DELFI”, publ. 10.04.2013

Avots: www.delfi.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *