Krievijas kokmateriālu tirgotāji izmanto pieprasījuma kāpumu un paaugstina cenas

Pieprasījums pēc egles zāģmateriāliem daudzos ārpus Eiropas valstu tirgos marta otrajā pusē sāka pieaugt. Šo situāciju steidza izmantot Krievijas ziemeļrietumos strādājošie kokmateriālu tirgotāji, ievērojami paaugstinot pārdošanas cenas. Atsevišķos gadījumos tas arī izdevies.

Ar pircējiem Eiropā un ārpus tās slēgtajos līgumos par egles zāģmateriālu piegādi aprīlī un maijā pārdošanas cenas paaugstinātas kopumā par 10 €/m3. Sarunās par piegādēm jūnijā tirgotāji cenšas panākt vēl nedaudz augstākas cenas. Tajā pašā laikā Krievijas tirgū līdz marta beigām, līdzīgi kā iepriekšējos gados, pieprasījums saglabājās zems un nekādas būtiskas cenu izmaiņas netika fiksētas. Tās saglabājās stabilas līmenī, kāds tika sasniegts 2012.gada beigās.

Runājot par pieprasījuma kāpumu, zāģmateriālu ražotāji īpaši atzīmējuši Austrumāziju un ASV. Vairumā Eiropas valstu pircēji joprojām ir piesardzīgi attiecībā uz jaunu pasūtījumu veikšanu. Ēvelēto kokmateriālu ražotāji Eiropas centrālajā daļā joprojām strādā ar samazinātām jaudām, tāpēc arī izejvielu krājumi vēl ir pietiekami. Neskatoties uz to, tirgus spēlētāji ir noskaņoti optimistiski un cer, ka tuvāko pāris nedēļu laikā pieprasījums sezonālā faktora ietekmē sāks pieaugt arī Eiropas zāģmateriālu tirgos. Lielāks pieprasījums pēc Krievijā ražotiem zāģmateriāliem Baltijas valstīs tika novērots jau marta mēnesī.

Ņemot vērā, ka pieprasījums pēc zāģmateriāliem ārpus Eiropas tirgos sācis augt, bet Skandināvijas ražotāji izlaides apjomus ir samazinājuši, tirgus spēlētāji prognozē, ka pieprasījuma pārsvars pār piedāvājumu varētu saglabāties arī gada otrajā pusē. Daļēji pieprasījums pēc Krievijas zāģmateriāliem ir audzis, jo Skandināvijas kokmateriālu tirgotāji šobrīd vairāk koncentrējas uz ASV un Austrāzijas valstu tirgiem, kur pārdošanas iespējas ir labākas nekā vairumā Eiropas valstu.

Egles zāģmateriālu ražošanas apjomi Krievijas ziemeļrietumos marta otrajā pusē šogad bija līdzīgi kā iepriekšējos gados šajā laika periodā. No aprīļa vidus vairākās kokzāģētavās Arhangeļskā ražošana uz mēnesi tiks pārtraukta saistībā ar ikgadējiem iekārtu apkopes darbiem. Savukārt priedes zāģmateriālu piedāvājums pagaidām ir zems, jo lielās zāģētavas šo sortimentu ražošanu gatavojas atsākt tikai maijā.

Piegādēm aprīlī/maijā Arhangeļskas ostā noteiktā Krievijas ziemeļrietumos ražoto egles zāģmateriālu vidējā cena ir 200 €/m3 (CIF). Savukārt jūnijā veicamo piegāžu cenas paaugstinātas līdz aptuveni 205 €/m3. Uz Centrāleiropu līmētās lamellas no Krievijas piegādātas par vidēji 220 €/m3, bet uz Igauniju – par 195 – 200 €/m3.

 

Raksts: “Russian shippers planning to use growth in demand to raise prices for softwood lumber”, EUWID, publ. 27.03.2013

Avots: EUWID Wood Products and Panels (No.13/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *