“Purnavu muiža”: Kā cīnīties ar dabas inženieriem – bebriem?

Iestājoties pavasarīgākam laikam un pastiprinoties ledus kušanai, visā Latvijas teritorijā aktivizējas bebri. Vieni no lielākajiem ekosistēmu postītājiem būvē dambjus un rok alas, radot neatgriezenisku kaitējumu dabai, applūdinot pļavas un mežus, postot parkus un izskalojot ceļus.

“Purnavu muiža” eksperts norāda, ka vislielākos postījumus bebri veic dabīgajām straujteču upītēm un strautiņiem, veicinot izmaiņas gultnē. Bebri posta mežaudzes, kur neļauj darboties meliorācijas sistēmām, aizsprostojot grāvjus, caurtekas un bojājot ceļus. Saskaņā ar Valsts meža dienesta datiem (uzskaite veikta 2011. gadā), Latvijā ir vairāk nekā 80 000 bebru un to skaits pieaug.

Rolands Orlovskis, Latvijā lielākā medību centra “Purnavu muiža” īpašnieks: “Latvijas zemes un mežu īpašnieki joprojām turpina cīnīties ar sekām, kad deviņdesmito gadu sākumā tika ievesti bebri. Bebri nograuž jaunaudzes, un grauzēju sabūvēto dambju dēļ applūst lielas vērtīgu koku platības. Ja zemes un mežu īpašnieki sadarbojas ar medniekiem, tad ar šo problēmu ir iespējams cīnīties, taču jāņem vērā, ka mednieks nedrīkst medīt teritorijās, ja ar īpašnieku nav parakstījis medību nomas līgumu.”

Bebri ir spējīgi izmainīt apkārtējo vidi un veidot jaunas ekosistēmas, būtiski transformējot ainavu un radot neatgriezeniskus postījumus dabai. Veicot biotopu pārveidi, bebri kavē ekosistēmu attīstību. Augi, kas nepanes pārmērīgu mitrumu vai applūšanu, visvairāk cieš no bebru radītajām vides transformācijām.

Bebri iecienījuši apmesties meliorāciju grāvjos, kas atrodas mežā un lauksaimniecības platībās. Tur bebri būvē dambjus un rok alas, tādejādi pārveidojot meliorācijas sistēmas. Bebru ierastās apmešanās vietas ir grāvji, upes, strauti, ezeri, puvi, dīķi un kūdras purvi.

Cīņai ar postošajiem grauzējiem ir pieejamas vairākas metodes. Visiedarbīgākās metodes ir slazdu izvietošana barošanās vietu tuvumā vai pie nedaudz izjauktiem dambjiem, kā arī medības ar ieročiem (uz gaidi). Kaut gan medības ar lamatām nav vienkāršas, eksperti tās atdzīst par visefektīvākajām, jo ir iespējams ievērojami samazināt bebru populāciju.

Raksts: “Purnavu muiža”: Kā cīnīties ar dabas inženieriem – bebriem?, Līva Dumpe, ziņu portāls ‘reitingi.lv’, publ. 17.04.2013

Avots:www.reitingi.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *