Mēbeļu rūpniecības attīstība Ķīnā veicina dabisko mežu izzušanu Tālajos Austrumos

Mēbeļu rūpniecība Ķīnā, kur daļa saražotās gala produkcijas, iespējams, tiek importēta arī Lielbritānijā, apdraud mežu eksistenci Krievijas tālajos austrumos, teikts Pasaules dabas fonda (WWF) Lielbritānijas nodaļas ziņojumā.

Lielos apjomos veiktā nelegālā koku izciršana, nolūkā tos notirgot Ķīnas mēbeļu un koka grīdu ražotājiem, apdraud gan šajos mežu masīvos mītošos dzīvniekus, jo sevišķi  Amūras tīģerus un Himalaju lāčus, iznīcinot to eksistencei nepieciešamo vidi, gan Usūrijas taigas iedzīvotāju ierasto dzīvesveidu.

Plaša mēroga nelegālajā augstvērtīgas koksnes (ozolu, gobu, ošu un liepu) resursu iznīcināšanā vainojama nepietiekama valsts tiesībsargājošo orgānu darbība. Eksporta tirgus dati liecina, ka laika periodā no 2004. līdz 2011.gadam uz Ķīnu tika eksportēts 2 – 4 vairāk apaļkoku, nekā to pieļauj likums. Tāpat nelikumīgā veidā iegūta koksne piegādāta uz ASV, Japānu un Eiropas tirgiem. Ziņojumā par nelikumīgu mežu ciršanu Tālajos Austrumos, pasaules tirgus pieprasījumu pēc koksnes un Usūrijas taigas iznīcināšanu teikts, ka 2010.gadā no šī reģiona uz Ķīnu eksportēts divreiz vairāk Mongolijas ozolu nekā to pieļauj likums. Tas nozīmē, ka puse kā minimums no šī apjoma tika iegūta nelikumīgi. Savus secinājumus liek izdarīt fakts, ka no 691 reģistrētā nelikumīgas mežizstrādes gadījuma 2011.gadā Piejūras apgabalā tikai 16% gadījumu lieta nonāca līdz tiesai, kas ir zemākais rādītājs pēdējo 10 gadu laikā.

Jaunā ES Kokmateriālu regula (EUTR), kas stājās spēkā 2013.gada 3.martā, aizliedz nelikumīgi iegūtu kokmateriālu apriti Eiropas Savienībā, uzliekot kompānijām par pienākumu sekot līdzi iegādātās koksnes un tās izstrādājumu izcelsmei. Taču Pasaules dabas fonda veiktajā izpētē tika noskaidrots, ka no 150 darījumiem tikai 47 atbilduši EUTR standartiem. Tāpēc pastāv risks, ka britu kompānijas var iegādāties no nelegāli iegūtas koksnes izgatavotas mēbeles un grīdas segumus, kas netieši veicinās tālākā pieprasījuma formēšanos un pircēju uzticības zudumu.

Kamēr Pasaules dabas fonds veido sarunas ar Krievijas valdību, aicinot uz aktīvu rīcību nelegālās mežizstrādes izskaušanai, arī kokmateriālu importētājvalstīm jāīsteno attiecīgi pasākumi, un jāiegādājas tikai tie koka izstrādājumi, kas marķēti ar FSC sertifikāta zīmi. Pēc Pasaules Dabas fonda aplēsēm, 25% kokmateriālu, ko eksportē Krievija, ir nelikumīga izcelsme.

 

Raksts: “WWF: Сделанная в России или Китае мебель может быть произведена из нелегально заготовленной древесины”, Lesprom Network, publ. 19.04.2013

Avots: www.lesprom.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *