Koksnes granulu imports Eiropā no Krievijas gada laikā audzis par 32%

Krievija 2012.gadā izvirzījusies par trešo lielāko kurināmo koksnes granulu piegādātāju Eiropas tirgum. Gada laikā palielinot eksportu par 32% (līdz 627,2 tūkst. tonnu), Krievija pamazām kļūst par nozīmīgu šī biokurināmā piegādātāju ES dalībvalstīm, jo īpaši Eiropas ziemeļdaļā esošajām valstīm, tādām kā Dānija, Zviedrija un Somija.

Energokompānijām pakāpeniski īstenojot pāreju no fosilā kurināmā uz atjaunojamiem energoresursiem, pieprasījums pēc industriālās kvalitātes koksnes granulām Eiropā pēdējo pāris gadu laikā dramatiski audzis. Dubultojoties eksporta apjomiem no ASV, kopējais koksnes granulu imports Eiropā no Ziemeļamerikas aizvadītā gada laikā audzis par 60%, sasniedzot 3,2 miljonus tonnu.

Relatīvi īsā laika periodā koksnes granulu rūpniecība Ziemeļamerikā pieaugusi eksponenciāli. Ja 2004.gadā granulu eksporta vērtība bija aptuveni 40 miljoni dolāru, tad 2012.gadā tā sasniedza jau teju 400 miljonus dolāru. Šī diezgan jaunā tendence saistīta ar Eiropas valstu vēlmi samazināt savu atkarību no fosilā kurināmā un samazināt CO2 emisiju.  Koksnes biomasa (t.sk. koksnes granulas) ir viens no alternatīviem energoresursiem, kas piesaistījis plašas investīcijas daudzās Eiropas valstīs. Savukārt tajās valstīs, kurās šo resursu trūkst, kā, piemēram, Lielbritānijā, Beļģijā un Nīderlandē, ogļu patēriņš energostacijās tiek samazināts uz industriālo koksnes granulu importa rēķina no ārvalstīm. Interese par granulu importu no Kanādas provinces Britu Kolumbijas un ASV dienvidu štatiem pieaug ražošanas izmaksu dēļ, kas Ziemeļamerikā ir salīdzinoši mazākas nekā Eiropā. Strauja granulu rūpniecības izaugsme galvenokārt vērojama ASV dienvidos, kur uzceltas vairākas jaunas lieljaudas granulu rūpnīcas. Pateicoties tām, 2012.gadā par pasaules līderi koksnes granulu eksportā, apsteidzot Kanādu,  izvirzījusies ASV. No šīs valsts uz ES tirgu pērn kopumā piegādāti 1,74 miljoni tonnu granulu, kas ir par 73,6% vairāk nekā 2011.gadā.

2012.gadā koksnes granulu imports Eiropā audzis par vidēji 39% – līdz 4,5 miljoniem tonnu salīdzinājumā ar 2011.gadu, ko pamatā sekmēja pieprasījuma kāpums Lielbritānijā, Beļģijā un Dānijā. Šīs trīs valstis un Nīderlande ir galvenie industriālo koksnes granulu patērētāji Eiropas Savienībā.

 

Raksts: “Импорт древесной топливной гранулы из России в Европу в 2012 году увеличился на 32%, а США стали крупнейшим экспортером пеллет”, bio-energy.com.ua, publ. 18.04.2013

Avots: bio-energy.com.ua

Raksts: “North American wood pellet exports to Europe reach new record”, Wood Resources International LLC, publ. 23.04.2013

Avots: www.workingforest.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *