Pieprasījums pēc Eiropā ražotiem skujkoku zāģmateriāliem Japānā turpina pieaug

Pēc sākotnēji ļoti vājas importētāju aktivitātes Japānas tirgū aizvadītā gada pēdējā ceturksnī, 2013. gada pirmajā ceturksnī, pēc Eiropas skujkoku zāģmateriālu piegādātāju ziņotā, šajā tirgū pieprasījums negaidīti audzis, kontrastējot ar visumā ierobežoto piedāvājumu.

Saistībā ar mežizstrādei nelabvēlīgajiem laika apstākļiem gada sākumā, ierobežotās apaļkoku pieejamības dēļ daudzi zāģmateriālu ražotāji bija spiesti samazināt izlaides apjomus. Līdz ar zāģmateriālu pārdošanas cenu paaugstināšanos Japānā, kokmateriālu ražotāju aktivitāte Eiropā attiecīgi pieaugusi, tomēr tas, visticamāk, atspoguļosies  tikai aprīļa un maija eksporta datos. 2013.gada janvārī saskaņā ar vietējā laikraksta „Japan Lumber Journal” sniegto informāciju Japānā no Eiropas tika importēti 264,2 tūkst.m3 skujkoku zāģmateriālu. Lai gan tas ir teju par 19% vairāk nekā gadu iepriekš, tirgotāju ziņojumi liecina, ka esošā pieprasījuma segšanai tas ir krietni vien par maz.

Pateicoties augstajam pieprasījumam pēc Eiropā ražotiem skujkoku zāģmateriāliem, aprīlī kravu nosūtītājiem egles un priedes līmēto siju izejmateriālu piegādes cenas uz Japānu izdevies paaugstināt par 15 – 25 €/m3. Piemēram, Eiropas centrālajā daļā ražotāju noteiktās piegādes cenas par dažāda garuma egles zāģmateriāliem līmēto siju ražošanai līdz aprīļa beigām Japānas tirgū variēja robežās 255 – 265 €/m3, savukārt par noteikta garuma tādiem pašiem sortimentiem – aptuveni 275 – 285 €/m3. Priedes zāģmateriālu vidējā piegādes cena līdz aprīļa beigām bija 270 – 275 €/m3. Savukārt piemaksas par ēvelētiem līmēto siju izejmateriāliem šajā laika periodā sasniedza 10 – 15 €/m3.

Par piegādēm maijā un jūnijā šo sortimentu ražotāji jau izteikuši vēlmi paaugstināt pārdošanas cenas vēl par 10 – 15 €/m3. Kravu nosūtītāji pieļauj, ka augsta biznesa aktivitāte, iespējams, saglabāsies arī trešajā ceturksnī, ļaujot turpināt pārdošanas cenu paaugstināšanu.

Pirmā ceturkšņa laikā Japānas tirgū paaugstinājušās arī citu skujkoku zāģmateriālu sortimentu pārdošanas cenas. Piemēram, konstrukciju kokmateriālu ‘hagarazai’ piegādes cenas, kas ievērojami paaugstinājušās jau aizvadītā gada nogalē, šogad sasniegušas atzīmi 350 – 360 €/m3 (CIF). Importētājiem situāciju sarežģī zemais jēnas kurss attiecībā pret eiro – aprīļa pirmajā pusē jēnas vērtība samazinājās līdz tās zemākajai atzīmei kopš 2010.gada sākuma. Tas licis zāģmateriālu vairumtirgotājiem un līmēto kokmateriālu ražotājiem pielikt vēl lielākas pūles, lai radušās papildus izmaksas pārliktu uz saviem klientiem. Piemēram, žāvētie sienas statņi (mabashira /27 x 105 mm /KD) februāra laikā vietējās valūtas izteiksmē sadārdzinājās par 5 – 6%. Kopš 2013.gada sākuma šie sortimenti sadārdzinājušies par kopumā 32%; līmēto siju izejmateriāli – par 31%.

 

Raksts: “European consignors raise preces considerably for softwood lumber”, magazine EUWID, publ. 17.04.2013

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.16/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *