Pasaulslavenā zīmola IKEA ienākšana Baltijā Latvijas uzņēmējus neuztrauc

Lai arī gaidāms, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji pēc plaši pazīstamā mēbeļu un mājas preču zīmola IKEA veikala atvēršanas Viļņā šīs vasaras otrajā pusē vismaz vienreiz turp aizbrauks, mūsu valsts mēbeļu ražotājus un tirgotājus pasaules mēroga konkurenta ienākšana Baltijā pārāk neuztrauc.

Līdz ar IKEA veikala atvēršanu Lietuvā nelielu pircēju daļu mūsu valsts mēbeļu tirgotāji, it īpaši uzņēmumi, kas nodarbojas ar šā zīmola mēbeļu piegādi uz Latviju, gan varētu zaudēt. Tomēr, visticamāk, par Viļņas IKEA veikala klientiem kļūs tie šā zīmola preču cienītāji, kas jau pieraduši no Latvijas braukt iepirkties uz tirdzniecības centriem Polijā, Somijā un Zviedrijā un tāpēc arī patlaban nesekmē ne mēbeļu, ne interjera preču apgrozījumu Latvijā. «Mēbeles IKEA veikalos veido tikai 20-30% no preču sortimenta, pārējais ir dažādi interjera priekšmeti – paklāji, spilveni, pat trauki -, kopumā IKEA preces – tas ir dzīvesstils. Tie Latvijas iedzīvotāji, kuriem tieši šāds stils patīk, pēc veikala atvēršanas Viļņā brauks turp,» situāciju raksturo asociācijas Latvijas mēbeles prezidents, mēbeļu ražošanas uzņēmuma Pinus GB valdes priekšsēdētājs Aivars Einauss.

Protams, ne visiem cilvēkiem patīk IKEA stils, turklāt daudzi Latvijas iedzīvotāji nevēlas mērot ceļu uz Viļņu pēc mēbelēm, tāpēc «jaunā veikala atvēršana Lietuvas galvaspilsētā mūsu kaimiņvalsts tirgu ietekmēs pamatīgi, bet Latvijas – vien nedaudz», prognozē mēbeļu ražošanas un tirdzniecības uzņēmuma Daiļrade koks valdes priekšsēdētājs Andris Jansons. Viņš gan atzīst, ka IKEA ir ļoti spēcīgs nozares spēlētājs, tāpēc ignorēt tā ienākšanu Baltijā nebūtu prātīgi: «Mūsu mēbeles un IKEA produkcija neatrodas vienā nišā, bet, ja cilvēkam vajag nopirkt vienu skapi, tad viņš arī vienu nopirks – vai nu pie mums, vai IKEA, nevis pirks divus – mūsu un IKEA piedāvāto.»

Tas, kāpēc Baltijā pirmais IKEA veikals iecerēts tieši Viļņā, nevis Rīgā, tiek skaidrots ar Lietuvas mēbeļu ražotāju un IKEA spēcīgo sadarbību. Mūsu kaimiņvalstī «daudzi mēbeļu ražotāji balstās tieši uz IKEA pasūtījumiem, kaut arī šie uzņēmumi nepieder IKEA,» skaidro Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. «Lietuvā pat vērienīgais Viļņas mēbeļu ražošanas kombināts ievērojami lielāko daļu produkcijas – vairāk nekā 90% – ražo tieši IKEA veikaliem. Latvijā IKEA veikalu tīklam produkciju sistemātiski ražo tikai viens uzņēmums – Avoti SWF Gulbenes novadā,» norāda asociācijas Latvijas mēbeles izpilddirektors Andris Plezers.

Latvijas mēbeļu ražotājus šogad iecerētā IKEA veikala atvēršana Viļņā neapdraud tāpēc, ka viņi ievērojamu daļu saražotās produkcijas eksportē uz ārvalstīm, nevis cīnās par ikvienu pircēju un katru latu vietējā – Latvijas un Baltijas kaimiņvalstu – tirgū. Mūsu valsts mēbeļu ražotājiem par labu nāk arī tas, ka svarīgākais eksporta tirgus ir nevis krīzes skartā Dienvideiropa, bet gan tās Eiropas valstis, kuru iedzīvotāji par finanšu grūtībām īpaši nevar sūdzēties. Šā gada sākumā visvairāk Latvijā ražotās koka mēbeles realizētas uz Vāciju, Lielbritāniju un Dāniju, liecina Zemkopības ministrijas dati.

Uzņēmums IKEA dibināts pirms 70 gadiem Zviedrijā. Šobrīd IKEA darbojas vairāk nekā 40 pasaules valstīs un nodarbina vairāk nekā 154 000 strādājošo. Kopējais uzņēmuma apgrozījums 2012. gadā sasniedza 27,5 miljardus eiro; ievērojamu daļu no tā nodrošina Vācijas, ASV, Francijas, Itālijas un Krievijas tirgi. Pērn pasaulē bija atvērti 338 IKEA veikali un to skaits turpina augt.

 

Raksts: “Globālais spēlētājs saviļņo mēbeļu tirgu”, Magda Riekstiņa, laikraksts “Diena”, publ. 04.06.2013

Avots: Laikraksts “Diena”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *