Ķīnā atsācis pieaugt apaļo un zāģēto kokmateriālu imports

Ķīnas apetīte pēc kokmateriāliem 2012.gadā bija salīdzinoši mazāka nekā iepriekšējā gadā. Strauji samazinājās galvenokārt skujkoku zāģbaļķu imports. Lielākās izmaiņas Ķīnas kokmateriālu importa struktūrā 2012.gadā bija krass zāģbaļķu importa kritums no Krievijas un mazāki zāģmateriālu kravu pārvadājumi no ASV. Taču jau šogad pieprasījums pēc šiem kokmateriāliem Ķīnā atkal atjaunojies, to importam 2013.gada pirmajos četros mēnešos palielinoties par 10% salīdzinājumā ar 2012.gada attiecīgo laika periodu. Naudas izteiksmē Ķīnā ievesto zāģbaļķu un zāģmateriālu vērtība gada griezumā pieaugusi par attiecīgi 12% un 19%.

Lielākais skujkoku kokmateriālu piegādātājs Ķīnas tirgum 2013.gada 1.ceturksnī bija Ziemeļamerika, no kurienes ievesto zāģmateriālu īpatsvars kopējā šo koksnes produktu importa struktūrā sasniedza 51% un zāģbaļķu īpatsvars – 23%. Naudas izteiksmē Ķīnā ievesto kokmateriālu vērtība no Kanādas un ASV gada laikā pieaugusi par vairāk nekā 30%.

Nozīmīgs faktors, kā ietekmē audzis kokmateriālu imports ir aktivitāte māju būvniecības sektorā, kur tiek patērēts visvairāk importēto zāģmateriālu. Jauno mājokļu pārdošanas cenas 70 Ķīnas pilsētās aprīlī paaugstinājās par vidēji 4% un salīdzinājumā ar martu – par 3,1%. Tādējādi pieauguma tempi šajā sektorā pagaidām apsteiguši gan rādītājus ražošanas, tirdzniecības, investīciju un privātā patēriņa sektoros. Otrs iemesls ir divkārt lielāki zāģmateriālu piegādes apjomi no Čīles un teju trīskārt lielāki piegādes apjomi no Zviedrijas un Somijas. Paplašināt tirdzniecību Ķīnā turpina arī Jaunzēlandes baļķu eksportētāji. 2012.gadā šī bija vienīgā valsts, kas palielināja piegādes apjomus laikā, kad kopējais zāģbaļķu imports Ķīnā samazinājās (par 15%). Līdz šim daudzus gadus lielākais zāģbaļķu piegādātājs Ķīnas tirgum bija Krievija. Taču nu situācija mainījusies. No Jaunzēlandes piegādēm palielinoties par teju 50%, savukārt no Krievijas – samazinoties par 18%, abu valstu baļķu īpatsvars šajā tirgū pietuvojies 33% atzīmei, liecina Wood Resource Quarterly ziņojuma dati.

Ņemot vērā to, ka māju būvniecības apjomi palielinās arī ASV, kas sekmējis kokmateriālu patēriņu vietējā tirgū un zāģmateriālu sadārdzināšanos, Ķīnā šos koksnes produktus vairāk sākts iepirkt gan no Čīles un Jaunzēlandes, gan no Eiropas, lai arī tas nozīmē augstākas izmaksas. Vienlaicīgi palielinoties pieprasījumam pēc zāģmateriāliem ASV un Ķīnas tirgū, astoņiem Kanādas meža nozares uzņēmumiem šā gada 1.ceturksnī izdevies nopelnīt 156 miljonus dolāru iepretim pirms gada gūtajiem zaudējumiem 36 miljonu dolāru apmērā. Taču šāda dinamika Kanādas kokrūpniekiem rada arī bažas, jo līdz šim nekad nav bijusi tāda situācija, kad pieprasījums būtiski audzis vienlaicīgi abos šajos tirgos.

 

Raksts: “Importation of logs and lumber to China were up over ten percent the first four months of 2013”, Wood Resources International LLC, publ. 05.06.2013

Avots: www.news.cision.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *