Mēbeļu galdnieka profesijas apguves iespējas Jelgavas Tehnikumā

Tālajā 1969.gadā dibinātajā Jelgavas Tehnikumā sākotnēji mācīti dažādi galdniecības speciālisti. Šobrīd no kokapstrādes jomas tajā iespējams apgūt mēbeļu galdnieka profesiju. Gadu gaitā mainījies arī skolas nosaukums, un droši vien daudzi meža nozarē strādājošie to absolvējuši gan kā Jelgavas 45. pilsētas profesionāli tehnisko celtnieku vidusskolu, gan kā Jelgavas Tehnisko liceju, gan Jelgavas Amatniecības vidusskolu. 2011. gada septembrī skolai tika piešķirts profesionālās izglītības kompetences centra statuss, savukārt pērn augustā, mainoties Izglītības likumam, visi kompetences centri pārdēvēti par tehnikumiem.

Var teikt, ka Jelgavas Tehnikums ir visai veiksmīga izglītības iestāde. Šādam subjektīvam vērtējumam ir vairāki visnotaļ objektīvi iemesli. Pirmais – iegūstot profesionālās izglītības kompetences centra statusu. Otrs iemesls – Jelgavas Tehnikums ir to 11 skolu sarakstā, kam piešķirts Eiropas reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums projektā Mācību aprīkojuma modernizācija un infrastruktūras uzlabošana profesionālās izglītības programmu īstenošanai – kopā 10,8 miljoni latu.

Lai audzēkņi varētu apgūt un izmēģināt modernākos kokapstrādes risinājumus, projekta ietvaros vērienīgas pārmaiņas gaidāmas skolas galdniecības darbnīcās. Pasniedzējs Māris Blumbergs skaidro, ka uzsvars nebūs likts uz programmējamiem darbgaldiem, bet pozīciju tipa darbmašīnām, kas vislabāk palīdz apgūt nepieciešamos kokapstrādes pamatus. Jaunums – skolā paredzēts izveidot apdares laboratoriju, kas ir ļoti apsveicams solis, jo, kā zināms, Latvijas mēbeļu rūpniecībā šobrīd ir kvalificētu apdares speciālistu deficīts.

Trešais faktors Jelgavas tehnikuma veiksmes stāstā ir tā atrašanās vieta. Stratēģiski Jelgava ir teju Latvijas centrs, tāpēc vēsturiski ap to plaši attīstījusies rūpniecība. Novada pašvaldība labi apzinās, ka ražošanai nepieciešami kvalificēti speciālisti, tāpēc skolu dažādos veidos cenšas atbalstīt. Kā atzīst tehnikuma direktore Janīna Rudzīte, tieši pašvaldība ir galvenā mudinātāja skolā uzsākt arī jaunas kokapstrādes specialitātes sagatavošanu – koka māksliniecisko izstrādājumu izgatavotājs. Vai tā būs atsevišķa profesija vai modulis jau esošajā, vēl nevar pateikt, taču šāds virziens tehnikuma stratēģiskajā plānā ir iekļauts.

Pie veiksmīgas sadarbības piemēriem jāatzīmē, ka šobrīd tiek gaidīta atbilde par ESF projektu, kuru īstenojot, jau šā gada oktobrī mēbeļu galdniekiem būs iespēja doties mācību praksē uz Itāliju. Lai gan citu studiju programmu audzēkņiem Jelgavas tehnikums ārvalstu prakses ir nodrošinājis arī agrāk, kokapstrādes specialitātes audzēkņiem tas būs jaunums.

Kā stāsta Māris Blumbergs, ļoti cieša ir skolas sadarbība arī ar apkārtnes mēbeļu ražotājiem. Piemēram, ar zīmola Nakts mēbeles īpašnieku Juri Griķi jau kopš 1989. gada, savukārt ar tādiem pazīstamiem mēbeļu ražotājiem kā Eibe L un Jelgavas mēbeles – no 90. gadu sākuma. Sadarbības līgumi noslēgti arī ar ražotājiem Rīgā. Rezultātā Māris Blumbergs ar lepnumu apgalvo, ka pilnīgi visi audzēkņi, kas ieguvuši mēbeļu galdnieka kvalifikāciju, pēc absolvēšanas tiek nodrošināti ar darbvietām. Tas pats attiecas uz mācību praksēm studiju laikā. Turklāt cieša sadarbība izveidojusies ne tikai ar ražotājiem, bet arī ar furnitūras izplatītājiem.

Runājot par atrašanās vietas faktoru, noteikti nedrīkst palaist garām faktu, ka Jelgavas Tehnikums no visām meža nozares profesionālajām izglītības iestādēm atrodas vistuvāk kaimiņos Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātei. To, ka tas ir labs priekšnoteikums absolventu duālās izglītības (profesionālā izglītība kombinācijā ar augstāko izglītību) veicināšanai, apliecina arī skaitļi – ik gadu vismaz 2 – 3 Jelgavas Tehnikuma mēbeļu galdnieki iestājas Meža fakultātē, bet kopā augstāko izglītību iegūt dodas aptuveni 40% kokapstrādes programmas beidzēju.

Absolventu augsto sagatavotības līmeni pierāda arī veiksmīgā dalība Latvijas mēroga kokapstrādes konkursos. Jelgavas tehnikuma skolotājs Jānis Stankevičs stāsta, ka audzēkņi ir piedalījušies pilnīgi visos konkursos Krēsls. Lai veicinātu jauniešu interesi par studijām kokapstrādē, šai jomā izveidojusies cieša sadarbība ar pašvaldību. Nu jau par ierastu parādību kļuvuši regulāri kopīgie semināri ar pašvaldības pārstāvju un uzņēmēju dalību, kuros tiek meklēti arī stratēģiskie virzieni, kā veicināt skolas atpazīstamību. Piemēram, aktīvi piedaloties dažādās pilsētas organizētajās aktivitātēs. Viena no šādām iniciatīvām ir pagājušajā gadā dzimusī ideja par pasākuma Zemgales koka darbnīcas organizēšanu pilsētas svētku ietvaros.

 

Raksts: “Skola Latvijas centrā”, Pauls Beķeris, skat. 08.07.2013

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks”, Jūnijs, Nr.6 (154) 2013

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *