Pasaules mēbeļu tirgus apskats: tendences 2012.gadā un prognozes 2013.gadam

Aizvadītajā gadā pasaules tirgū saražoto mēbeļu kopējā vērtība pārsniedza 400 miljardus dolāru. Tādējādi pēdējo desmit gadu laikā mēbeļu izlaides apjomi tekošajās cenās divkāršojušies.

Starptautiskās mēbeļu tirdzniecības apjomi auguši galvenokārt saistībā ar globalizācijas procesiem –  mainoties mēbeļu ražotņu izvietojumam un stabilos tempos palielinoties mēbeļu eksportam no Austrumāzijas valstīm, Latīņamerikas un Austrumeiropas valstīm.

Statistikas dati liecina, ka 2011.gadā astoņās pasaules valstīs vien mēbeles saražotas vairāk nekā 100 miljardu dolāru vērtībā. Šīs valstis ir Ķīna, ASV, Itālija, Vācija, Indija, Japāna, Francija un Polija. Arī eksporta ziņā līderpozīciju saglabā Ķīna, uz ārējiem tirgiem piegādājot mēbeles aptuveni 40 miljardu dolāru kopvērtībā. Tai seko Vācija, Itālija, Polija, ASV un Vjetnama. Spilgtākā tendence, kas Eiropas mēbeļu tirgū vērojama pēdējo pāris gadu laikā – par mēbeļu eksporta līderi Eiropā, apsteidzot Itāliju, izvirzījusies Vācija.

Strauji pieprasījums pēc mēbelēm 2013.gadā turpinās pieaugt Āzijā un Dienvidamerikā. Mērens pieprasījuma kāpums gaidāms Ziemeļamerikā. Savukārt Rietumeiropas mēbeļu tirgū turpināsies stagnācija, prognozē tirgus analītiķi. Pretēja situācija vērojama Austrumeiropas valstīs, kur importa īpatsvars augoša pieprasījuma ietekmē palielinās, paverot jaunas iespējas citās valstīs esošiem mēbeļu ražošanas uzņēmumiem, kas orientēti uz eksportu.

Viena no galvenajām tendencēm mēbeļu tirgū ir aktīva ražošanas jaudu pārvietošana no vadošajām mēbeļu ražotājvalstīm uz valstīm, kur ir krietni zemākas ražošanas izmaksas. Šeit pirmkārt atzīmējamas Āzijas valstis. Turklāt valstīs, kas kādu laiku iepriekš bija vadošās mēbeļu ražotājvalstis, šobrīd notiek pakāpeniska vietējo ražotāju ‘izstumšana’ no tirgus. Raksturīgs piemērs tam ir ASV tirgus. Amerikas ražotāji jau sen vaino Ķīnu tajā, ka tiek ‘izstumti’ no pašu tirgus, jo Ķīnā ražotās mēbeles ir ievērojami lētākas nekā vietējā tirgū ražotās analogās preces. Raksturīgākā globālā mēbeļu tirgus īpatnība ir tā, ka pieprasījuma izmaiņu temps sekmē vairuma mazo un vidējo uzņēmumu izdzīvošanu. Tostarp mazie ražotāji ir atkarīgi no lielākiem uzņēmumiem, bieži vien specializējoties atsevišķu mēbeļu detaļu izgatavošanā, ko paredzēts realizēt lielākiem mēbeļu ražošanas uzņēmumiem.

Salīdzinājumam – 2011.gadā pasaules tirgū mēbeles kopumā tika saražotas aptuveni 376 miljardu dolāru vērtībā, kas ir par ~42% vairāk nekā 2005.gadā, liecina Itālijas tirgus pētījumu institūta „Csil” publikācijā „World Furniture Outlook for 2012″ sniegtā informācija.

 

Raksts: “Мировое производство мебели: итоги 2012г. и прогноз на 2013г.”, РосБизнесКонсалтинг, publ. 18.06.2013

Avots: http://marketing.rbc.ru/articles/18/06/2013/562949987426402.shtml

Saistītā informācija: http://www.vavt.ru/journal/id/C000ACB6C/$File/68-78.pdf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *