Būtiski pieaudzis auto sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem

Kā liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA jaunākie dati, arvien biežāk tiek saņemti atlīdzību pieteikumi, kuros kā negadījuma iemesls norādīta sadursme ar dzīvnieku. Pērn pirmajā pusgadā reģistrēti 247 gadījumi, kad automašīna sadūrusies ar dzīvnieku. Šogad fiksēts par 28% vairāk pieteikumu nekā attiecīgajā periodā 2012.gadā. Turklāt šā gada janvārī ir pārspēts pērn oktobrī reģistrētais sadursmju ar dzīvniekiem skaita rekords. Šogad janvārī ir bijis 80 šādu gadījumu. Arī maijā reģistrēts liels sadursmju skaits – 68 gadījumi. 2012.gadā BALTA vidēji mēnesī saņēma 45 atlīdzību pieteikumus, kuros kā iemesls tika norādīta sadursme ar dzīvnieku.

2013.gadā visbiežāk – 52% – BALTA reģistrēto automašīnu sadursmju gadījumu notikuši ar stirnām. Aptuveni 10% gadījumos notriekti klaiņojoši suņi. Savukārt 5% gadījumu sadursmi izraisījušas mežacūkas, 3% – lapsas, tikpat – zaķi. Reģistrētas arī sadursmes ar kaķiem, bebriem, jenotiem un putniem, kā arī neidentificētiem dzīvniekiem, kuriem pēc sadursmes izdevies aizskriet. Lielākie zaudējumi radušies gadījumos, kad notikusi sadursme ar briedi vai alni. Šogad reģistrēti 14 gadījumi, kad automašīnai uzskrējis briedis, un 13 gadījumi, kad zaudējumi radušies sadursmē ar alni. Turklāt BALTA dati liecina, ka lielākais sadursmju skaits reģistrēts Kurzemē – aptuveni 10% gadījumu ceļa posmā Rīga – Ventspils, mazliet mazāk, aptuveni 5% gadījumu – Liepājas novadā.

„Atlīdzību dati rāda, ka sadursmes ar aļņiem notiek reti, bet negadījumos tas ir visbīstamākais meža dzīvnieks tā masas, iespaidīgā izmēra un ragu dēļ. Ne mazāk bīstami ir arī brieži un stirnas, kas nodara mazākus zaudējumus, taču negadījumi notiek daudz biežāk. Turklāt jāņem vērā, ka vislielākā iespējamība autovadītājam uz ceļa sastapties ar meža dzīvniekiem ir tieši pavasarī un rudenī, kad dzīvnieki riesta, mazuļu dzimšanas un medību sezonas sākumā ir vistramīgākie. Īpaši riesta laikā tie seko saviem instinktiem un neievēro pat auto troksni vai gaismas,” skaidro apdrošināšanas sabiedrības BALTA atlīdzību direktors Ingus Savickis.

Ieteikumi, kā rīkoties situācijās, ja notikusi sadursme ar dzīvnieku:

  • Ja sadursmes rezultātā dzīvnieks ir gājis bojā un atrodas uz brauktuves, tad transportlīdzekļa vadītājam ir jānodrošina un jāpasargā citi satiksmes dalībnieki no sadursmes, iededzot automobiļa avārijas ugunis vai izliekot uz ceļa trijstūri. Turklāt pašam un arī citiem ārpus automobiļa esošajiem cilvēkiem drošības nolūkos mugurā jāuzvelk košā atstarojošā veste. Savukārt par dzīvnieka bojāejas faktu autovadītāji aicināti zvanīt un informēt Valsts meža dienestu vai Ceļu policiju.
  • Ja sadursmes rezultātā dzīvnieks ir smagi ievainots, tad autovadītājs aicināts ziņot par notikušo Valsts meža dienestam vai Ceļu policijai, kas tālāk nodrošinās informācijas nodošanu par iespējamo dzīvnieka savākšanu attiecīgajiem dienestiem.
  • Ja dzīvnieks pēc sadursmes ir pazudis vai aizskrējis un ja transportlīdzekļa bojājumi vai ceļu satiksmes negadījuma prasības to atļauj, auto vadītājs drīkst pamest negadījuma vietu.
  • Ja notikusi sadursme ar kādu mājdzīvnieku (piemēram, govi, zirgu), tad tā klasificējama kā trešās personas mantas bojājums, un šādos gadījumos par notikušo nepieciešams informēt Ceļu policiju.

 

Raksts: “Būtiski pieaudzis auto sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem”, portāls ‘nra.lv’, publ. 18.07.2013

Avots: nra.lv

www.manskasko.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *