Mežzinātnes dienās iepazīstina ar jaunumiem mežu izpētes jomā

Turpinot mežzinātnieku un meža nozares praktiķu iepriekšējā gadā izveidoto mežzinātnes komunikāciju, arī šogad tematisku priekšlasījumu un izpētes objektu apmeklējumu veidā kolēģi tika iepazīstināti ar interesanto un jauno, kas uzzināts Latvijas mežu izpētes jomā.

Pēc Meža īpašnieku biedrības ierosinājuma šī gada 30. un 31. maijā LVMI Silava organizēja mežzinātnes dienas Meža pētīšanas stacijas Kalsnavas meža novadā un Gulbenes apkārtnes mežos LVM Austrumvidzemes mežsaimniecībā, kuras pulcēja vairāk kā 50 interesentus. LVMI Silava pētnieki meža īpašniekus iepazīstināja ar ilglaicīgajiem meža ekoloģijas pētījumiem Vesetnieku meža ekoloģijas stacionārā, uz kuru bāzes pēdējos gados strauji attīstās mežsaimnieciskās darbības un meža vides mijiedarbības pētījumi. Meža īpašnieki iepazinās ar Latvijas mežu pārpurvošanās procesa cēloņiem un cilvēka ietekmētu meža ekosistēmu attīstību. Vesetnieku stacionārā notika diskusija par stādīto vienvecuma egļu mežaudžu augšanu un audzēšanas problemātiku. Savukārt LVMI Silava meža fitopatoloģijas un mikoloģijas virziena pētnieki stāstīja par sakņu trupes attīstību Latvijas mežos, demonstrējot izpētes objektus mežā. Pēc Kalsnavas meža novada apmeklējuma sekoja diskusija ilglaicīgajos bērzu audzēšanas parauglaukumos Gulbenes mežos, izsekojot pareizi veidotu kokaudžu attīstības gaitai 20 gadu periodā, apmeklējot arī šogad ierīkotos pētījumu objektus, kuri atspoguļo vecāko parauglaukumu izskatu pirms 10 un 20 gadiem.

Pēc akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” iniciatīvas no 10. līdz 13. jūnijam MPS Kalsnavas mežu novadā notika seminārs “Meži uz kūdras augsnēm – apsaimniekošana, riski un iespējas. Mežsaimniecības darbu un sakņu trupes mijiedarbība”, pulcējot kopumā 160 LVM mežsaimniecības speciālistus no visiem Latvijas reģioniem. Semināra laikā prezentāciju par kūdras augsnēm, kūdreņu mežu apsaimniekošanu saistībā ar oglekļa piesaistes un emisiju problemātiku sniedza LVMI Silava vadošais pētnieks Dr. Andis Lazdiņš. LVMI Silava pētniece Dr. Natālija Arhipova stāstīja par meža fitopatoloģiskajiem riskiem mežos uz kūdras augsnēm, sakņu trupes izplatību, tās cēloņiem un ierobežošanas metodēm. Pēc teorētisko ziņojumu noklausīšanās semināra dalībnieki apmeklēja Vesetnieku meža ekoloģijas stacionāru, iespējams, uzzinot daudz ko nezināmu par Latvijas mežu pārpurvošanās cēloņiem un risinājumiem mežsaimniecībai mežos uz kūdras augsnēm. Ļoti aktīvas diskusijas izraisīja vienvecuma egļu tīraudžu apsaimniekošanas problemātika un tās risinājumi, kuri meža nozarei būs jāsameklē tuvākajā laikā. Vesetnieku stacionārā diskusiju par meža mēslošanas pasākumiem rosināja senāk ierīkotie eksperimenti par ekstremālu koksnes pelnu devu ietekmi uz meža ūdens resursiem. Otra semināra dienas daļa tika veltīta objektu apmeklējumam un diskusijai par sakņu trupi.

Jūnija beigās LVMI Silava sadarbībā ar akciju sabiedrību “Latvijas valsts meži” un Meža pētīšanas staciju aicināja meža nozares interesentus piedalīties mežzinātnes dienā, kas veltīta meža aizsardzības aspektiem cilvēku apsaimniekotās meža ekosistēmās. Mežzinātnes diena Kalsnavas meža novadā pulcēja 80 dalībniekus. LVMI Silava pētnieks Jānis Baumanis stāstīja par pārnadžu populāciju stāvokli Latvijā, uzsverot, ka to nodarīto postījumu galvenais cēlonis ir aplama populāciju apsaimniekošana. Institūta vadošais pētnieks Tālis Gaitnieks mežzinātnes dienas dalībniekiem stāstīja par sakņu trupes izplatības un ierobežošanas pētījumiem. Savukārt vadošais pētnieks Agnis Šmits prezentēja rezultātus, kuri iegūti, apstrādājot skujkoku stādus pret priežu lielā smecernieka bojājumiem saistībā ar ES regulējumu, kurš nākotnē liegs mežsaimniecībā izmantot stādus, kuri aizsargāti ar ķimikālijām. Mežzinātnes diena noslēdzās akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” Podiņu kokaudzētavā netālu no Lubānas, kur par stādu aizsardzības risinājumiem stāstīja kokaudzētavas vadītājs Jānis Siksalietis.

Mežzinātnes dienu prezentācijas atrodamas LVMI Silava mājas lapā sadaļā Pasākumi.

 

Raksts: “Latvijas mežzinātnes dienas 2013. gada vasarā”, LVMI Silava, publ. 18.07.2013

Avots: http://www.silava.lv/73/section.aspx/313

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *