Pasaules šķeldu tirgus turpina uzrādīt stabilu pieaugumu

Attīstoties celulozes rūpniecībai, koksnes šķeldu imports pasaules tirgū pēdējo desmit gadu laikā nepārtraukti audzis, 2012.gadā sasniedzot jaunu rekordu, ziņo Wood Resources International. Kā galvenie spēlētāji šķeldu tirgū atzīmēta Japāna, Ķīna, Somija un Turcija.

Izņemot 2009.gadu, kad pasaules ekonomiskās krīzes ietekmē celulozes ražošanas apjomi pasaules tirgū samazinājās par aptuveni 10% un pieprasījums pēc koksnes šķiedrām attiecīgi kritās, šķeldu tirdzniecības apjomi starptautiskajā tirgū laika periodā no 2000. līdz 2011.gadam auguši. Kopš 2009.gada pasaules tirgū pārdoto šķeldu apjomi palielinājušies par 6,5 miljoniem tonnu. Rekordliels rādītājs tika sasniegts 2011.gadā, kad starptautiskajā tirgū realizēts 31 miljons tonnu biomasas 5 miljardu dolāru vērtībā. Jo sevišķi šķeldu importa kāpumu sekmējusi vidēja blīvuma kokšķiedru plātņu rūpniecības attīstība Turcijā un lielākas investīcijas celulozes rūpniecības attīstībā Ķīnā. Tādējādi pēdējo piecu gadu laikā būtiski mainījies arī šķeldu importētājvalstu reitings. Līdz šim līderis šajā ziņā bija Japāna, kur 2008.gadā tika ievesti 15 miljoni tonnu šķeldu. 2012.gadā šīs produkcijas imports Japānā samazinājās par 36,4% līdz 11 miljoniem tonnu. Tajā pašā laikā Ķīna šo gadu laikā pārtapusi no šķeldu eksportētājvalsts par pasaules tirgū otru lielāko šo koksnes izejvielu importētāju. Ņemot vērā celulozes un papīrrūpniecības pieauguma tempus Ķīnā, eksperti ir pārliecināti, ka šī valsts šķeldu importa ziņā apsteigs Japānu jau tuvāko pāris gadu laikā. 2012.gadā Ķīnā un Japānā tika ievesti 83% no visa pasaules tirgū tirgotā lapu koku šķeldu apjoma.

Trešā lielākā šķeldu importētājvalsts pasaules tirgū ir Somija. Šajā valstī esošajām celulozes un papīra rūpnīcām nepieciešamās izejvielas tiek piegādātas pamatā no Krievijas un Baltijas valstīm, kur noteicošais ir ģeogrāfiskais faktors. Savukārt ceturtajā vietā šajā reitingā ierindojusies Turcija.

Eksperti prognozē, ka tuvāko gadu laikā koksnes šķeldu importa apjomi pasaules tirgū turpinās palielināties, ko sekmēs koksnes resursu deficīts valstīs, kas ir ieinteresētas palielināt šo izejvielu patēriņu. Turklāt valstīs, kas ir līderes celulozes ražošanā, vietējie mežizstrādes uzņēmumi labprātāk orientējas uz eksporta tirgiem, kur produkciju iespējams realizēt par augstāku cenu.

 

Raksts: “Global Timber and Wood Products Market Update”, Wood Resources International LLC, publ. 13.06.2013

Avots: www.scoop.co.nz

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *