Skujkoku zāģmateriālu cenas Japānas tirgū otrajā ceturksnī joprojām augstas

Saglabājoties augstam pieprasījumam, Japānas tirgū vairāku Eiropā ražoto skujkoku zāģmateriālu sortimentu pārdošanas cenas izdevies paaugstināt arī gada otrajā ceturksnī. Kravu nosūtītāji pieļauj, ka šāda biznesa aktivitāte Japānas tirgū varētu saglabāties arī trešajā ceturksnī, radot iespēju paaugstināt atsevišķu sortimentu cenas vēl vairāk.

Zāģēto kokmateriālu cenu augšupeju šajā Austrumāzijas tirgū tāpat sekmējis ierobežotais piedāvājums, kā arī no Krievijas un Ziemeļamerikas piegādāto zāģmateriālu un līmēto siju sadārdzināšanās. Tirgus apstākļu ietekmē otrā ceturkšņa sākumā noteiktās pārdošanas cenas kravu nosūtītāji paaugstinājuši vēl par 5 – 10 €/m3. Cenas paaugstinātas pamatā nešķirota garuma lameļu (R/L lamina) piegādēm maijā/jūnijā.

Sarunās par jaunu piegādes līgumu slēgšanu daži importētāji jau uzstājuši uz to, lai cenas tiktu pazeminātas par 5 – 10 €/m3. Lai gan šī prasība pamatā attiecas egles zāģmateriāliem, tas vedina domāt, ka vairumam no Eiropas piegādāto skujkoku zāģmateriālu sortimentu pārdošanas cenas trešajā ceturksnī tomēr neizdosies paaugstināt. Līdz jūnija beigām tirgotāji šo importētāju prasību noraidījuši. Turklāt jūnija beigās zāģmateriālu piedāvājums Japānas tirgū joprojām tika raksturots kā ‘zemāks par vidējo’, savukārt Eiropā koksnes pārstrādes apjomi jūlija/augusta mēnešos samazināsies saistībā ar vasaras atvaļinājumu periodu. Vēlme paaugstināt piegādes cenas pamatotas ar faktu, ka Eiropas kravu nosūtītāji spiesti samierināties ar konteineru pārvadājumu tarifu paaugstināšanu par vidēji 5 – 7 €/m3 atkarībā no gala mērķa. Tālāk uz ziemeļiem esošajās ostās kravu nosūtītājiem šīs izmaksas palielinājušās pat par 10 €/m3. Tāpēc, ja importētāji savas prasības panāks, vairums Eiropas zāģmateriālu piegādātāju apsvērs iespēju piegādes apjomus uz Japānu trešajā ceturksnī samazināt.

Centrāleiropas zāģmateriālu ražotāju noteiktā cena par nešķirota garuma lameļu piegādi līdz jūlija beigām Japānas tirgū ir aptuveni 260 – 270 €/m3, savukārt par fiksēta garuma sortimentu piegādi – 280 – 285 €/m3. Jaunus pasūtījumus sevišķi nesteidz veikt augstas pievienotās vērtības koka izstrādājumu ražotāji, kas vēlas nogaidīt, lai pavērotu, kā līmēto kokmateriālu cenas attīstās Eiropā un vai prasītās cenas par izejvielu piegādi trešajā ceturksnī ir atbilstošas tirgus situācijai.

 

Raksts: “Softwood lumber prices at a high level in Japan”, EUWID, publ. 03.07.2013

Avots: “EUWID Wood Products and Panels”, Nr. 27/2013

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *