Kokrūpniecības attīstības tendences Krievijā 2013.gada pirmajā pusgadā

Mežizstrādes apjomi Krievijā turpina samazināties, liecina Krievijas Federācijas Valsts Statistikas pārvaldes dati par 2013. gada pirmajiem sešiem mēnešiem. Turklāt samazinājums fiksēts kā lapkoku, tā skujkoku segmentā, kas kopējā sagatavoto koksnes sortimentu struktūrā veidoja 77%.  Sagatavoto egles un priedes zāģbaļķu kopējais apjoms pirmā pusgada laikā nepārsniedza 34,4 milj.m3, kas ir par 4,4% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt lapkoku baļķu apjoms – 10,5 milj.m3 (-2,2%). Kurināmās koksnes izstrādes apjomi samazinājās par 11% līdz 6,5 milj.m3.

Lai gan zāģmateriālu ražošana ir tradicionāli viens no pievilcīgākajiem biznesa veidiem Krievijas mežrūpniecībā, pēdējo gadu laikā, samazinoties vietējo kokzāģētāju konkurētspējai, šīs nozares pozīcijas ievērojami kritušās. Neskatoties uz to, ienākumi no zāģmateriālu eksporta joprojām ir lielāki nekā no apaļo kokmateriālu realizācijas, kopējā kokmateriālu eksporta ienākumu struktūrā veidojot vairāk nekā 16%.

2013.gada pirmajos sešos mēnešos Krievijā saražots par 2,6% mazāk zāģmateriālu nekā gadu iepriekš – aptuveni 10 milj.m3. Jāatzīmē, ka eksports šajā laika periodā audzis par 4%.

Kurināmo granulu ražošana tiek uzskatīts par vienu no efektīvākajiem koksnes atlikumu un mizu utilizācijas veidiem, tāpēc Krievijā šīs produkcijas rūpniecība pēdējo trīs gadu laikā straujiem tempiem vērsusies plašumā. Šā gada pirmajā pusē kurināmo granulu izlaides apjomi gan Krievijā sarukuši – par 15,3% līdz 287,9 tūkst. tonnu. Tomēr ilgtermiņa perspektīvā raugoties, ņemot vērā Krievijas valdības nupat apstiprināto pasākumu plānu, kas paredz labvēlīgas vides nodrošināšanu plašāka koksnes patēriņa veicināšanai enerģijas ražošanā, granulu ražošanas apjomi, sagaidāms, drīzumā atkal palielināsies.

Optimistiskās prognozes attaisnojusi saplākšņu rūpniecība, kur izlaides apjomi šogad turpināja pieaugt, kopumā sastādot 1 670 tūkst.m3, kas ir par 3,8% vairāk nekā gadu iepriekš. Jāatzīmē, ka šis ir viens no konkurētspējīgākajiem  koksnes dziļās pārstrādes produktiem Krievijā un pieprasījums pēc tiem pasaules tirgū nepārtraukti pieaug. Sagaidāms, ka līdz ar Krievijas iestāšanos PTO, pieprasījums pēc Krievijā ražotiem bērza saplākšņiem starptautiskajā tirgū turpinās pieaugt. Šajā segmentā ārējos tirgos lielākie konkurenti Krievijas ražotājiem ir Latvija („Latvijas Finieris”), Somija („UPM”, „Finnforest”, „Koskisen”) un Ķīna.

Kokskaidu plātņu izlaide gada griezumā samazinājās par 3,5% līdz 3 130 tūkst.m3, pēc tam, kad pēdējo piecu gadu laikā šo plātņu ražošanas apjomi nepārtraukti pieauga. Tāpat šogad Krievijā mazāk saražots kokšķiedru plātņu (-9,8%). No brusām būvēto koka māju apjomi, pēc samazinājuma 8% apmērā aizvadītajā gadā, šogad Krievijā auguši par 7,4%. Pamatojoties uz vērojamajām tendencēm, tuvākajā perspektīvā samazinājums šajā tirgus segmentā nav gaidāms.

 

Raksts: “Лесная промышленность. Полугодие 2013г.”, Информационное агенство Лес Онлайн, publ. 25.07.2013

Avots: http://www.lesonline.ru/analitic/?cat_id=12&id=234100

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *