Būtiski samazinās atbalstu lielajām dabasgāzes koģenerācijas stacijām

Š.g. 30.jūlijā Ministru kabinets apstiprinājis Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotos grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr.221 „Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā”, kas paredz būtiski samazināt subsīdiju atbalstu lielajām dabasgāzes koģenerācijas stacijām ar uzstādīto elektrisko jaudu virs četriem megavatiem.

“No lielajām dabasgāzes koģenerācijas stacijām obligātā iepirkuma ietvaros tiek iepirkta lielākā daļa subsidētās elektrības un attiecīgi arī obligātā iepirkuma ietvaros izmaksātā summa ir ievērojama. Iepriekšējo valdību laikā pieņemto lēmumu dēļ subsīdijas par lielajās koģenerācijas stacijās saražoto elektrību pieaugtu arī nākamgad. Lai ierobežotu izmaksu kāpumu un samazinātu elektrības cenu pieauguma riskus patērētājiem, atbalsts lielajām koģenerācijas stacijām, tostarp, AS „Latvenergo” TEC  tiks samazināts un tādējādi jau no 2014.gada izdosies ietaupīt vismaz 20 miljonus latu gadā, kas ierobežos obligātas iepirkuma komponentes pieaugumu nākotnē ” norāda ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Koģenerācijas stacijas ar uzstādīto elektrisko jaudu virs četriem megavatiem, kuras kā kurināmo izmanto dabasgāzi un kuras saņem atbalstu ir AS „Latvenergo” Rīgas TEC-1 un TEC-2, AS „Rīgas siltums” siltumcentrāle „Imanta” un SIA „Juglas jauda”. 2012. gadā atbalsts virs elektroenerģijas tirgus cenas šīm stacijām bija 61,7 milj. LVL, t.i. 46% no kopējās atbalsta summas subsidētās elektroenerģijas ražotājiem.  Pašlaik minētās četras stacijas saņem atbalstu gan fiksēta jaudas maksājuma, gan enerģijas komponentes veidā. Izmaiņu projekts paredz pilnībā atteikties no enerģijas komponentes atbalsta mehānisma, saglabājot atbalstu tikai MK noteikumos Nr.221 iekļautās jaudas komponentes formā. Šāds solis nodrošinās elektroenerģijas ražošanā nepieciešamā dabasgāzes apjoma samazināšanu un neveicinās elektroenerģijas ražošanu nelabvēlīgos elektroenerģijas un dabasgāzes tirgus apstākļos, lai saņemtu atbalsta maksājumus. Ar šādām izmaiņām tiks panākts obligātās iepirkuma komponentes (OIK) samazinājums jau no 2014.gada vismaz par 20 miljoniem latu gadā. 

Saskaņā ar EM prognozēm, ja netiek īstenoti OIK samazinoši pasākumi, 2014.gadā subsīdiju apjoms pieaugtu no pašreizējiem 1,89 santīmiem par kilovatstundu (sant./kWh) līdz 2,33 sant./kWh. Atbalsta apjoma samazināšana lielajām koģenerācijas stacijām šo pieaugumu ierobežos.

 

Raksts: “Būtiski samazinās atbalstu lielajām dabasgāzes koģenerācijas stacijām”, Ekonomikas ministrija, publ. 30.07.2013

Avots: http://www.mk.gov.lv/lv/aktuali/zinas/2013-gads/07/300713-em-13/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *