Strauju ienākumu pieaugumu mēbeļu nozarē rāda tikai jaunpienācēji

Vairākumam mēbeļu ražotāju ienākumi pēdējo divu gadu laikā mīņājas uz vietas, un visai strauju pieaugumu rāda tikai nozares jaunpienācēji, liecina nozares lielāko spēlētāju neto apgrozījuma tendence pērn salīdzinājumā ar 2011. gadu un šogad, kā arī pašu mēbeļu ražošanas uzņēmēju sacītais. Aizpērn Dānijas a/s Kvist Industries no Swedbank iegādājās bijušās Sāgas grupas SIA Laiko ražotni netālu no Mālpils, un šobrīd tā strādā (SIA Kvist) un eksportē savus liekti līmēto mēbeļu detaļu izstrādājumus. Arī otra bijušās Sāgas ražotne Tukumā, kuru iegādājās Daiļrade koks, aizpērn atsākusi savu darbu. Sava artava pienākas vēl vienam nosacīti nozares jaunpienācējam SIA JPD Production, kura neto apgrozījuma pieaugums salīdzinājumā ar 2011. gadu ir par 1,76 milj. Ls lielāks nekā daudzu nozares uzņēmumu apgrozījums. Tieši SIA Kvist, SIA Tukuma mēbeles, kā arī SIA JPD Production ir lielākie mēbeļu ražošanas un eksporta apmēra audzētāji.

„No nulles bāzes vienmēr var ļoti strauji palielināt neto apgrozījumu, taču daudz grūtāk to īstenot strādājošam uzņēmumam,” tā situāciju ar jaunpienācēju apgrozījuma pieaugumu skaidro Daiļrade koks uzņēmumu grupas līdzīpašnieks Andris Jansons. Pēc viņa teiktā grupas jaunākā uzņēmuma SIA Tukuma mēbeles pērn iespētais apgrozījums 1,14 milj. Ls ir ‘tikai tāds ieskrējiens’ un šogad uzņēmuma apgrozījums dubultosies līdz 2,5 milj. Ls. Sava artava gan eksporta, gan apgrozījuma kāpumā pienākas nozares lielākajam spēlētājam – SIA Avoti SWF, kā arī SIA Daiļarde koks, un jo īpaši SIA E Wood. Stabilu ikgadēju pieaugumu turpina rādīt SIA Dižozols plus, kas trīs gadu laikā no 0,38 milj. Ls savu apgrozījumu palielinājis līdz teju 1,7 milj. Ls un šogad plāno sasniegt jau 3 milj. Ls. Citi aptaujātie mēbeļu ražotāji savās prognozēs ir piesardzīgāki. „Tas ir saprotami, jo lielajos noieta tirgos ir ‘vēsums’,” tā kopējo noskaņojumu komentē asociācijas Latvijas mēbeles prezidents Aivars Einauss. Pēc viņa teiktā lielu piesardzību ražotāju vidū veicina ‘klusums’ Vācijas un Itālijas mēbeļu tirgū. Kopumā prognozes pašreizējos apstākļos, kad turpina virmot kaislības ne tikai par norisēm eirozonā, bet arī karadarbību Tuvajos Austrumos, ir ļoti slidena nodarbe. Arī Skandināvijas tirgū situācija nav iepriecinoša. Jārēķinās, ka Starptautiskais valūtas fonds ir brīdinājis Zviedriju par iespējamu mājokļu burbuli, kas varētu ietekmēt arī Baltijas valstis.

Lai arī mēbeļu ražošana tiek uzskatīta par nozari, kura pārdod gatavu augstas pievienotās vērtības produktu par iespējami augstāko cenu, neraugoties uz politiķu pasludināto Latvijas industrializāciju, jauni investori uz to neraujas. „Pašreizējā tirgus situācijā tas nav nekāds pārsteigums, turklāt prognozaes par lielākajiem eksporta tirgiem nav diez cik optimistiskas, savukārt pašmāju tirgus ir pārāk neliels industriālam mēbeļu ražotājam,” tā uz jautājumu par to, kāpēc nozarē neienāk jauni investori, atbild A. Einauss. Citi aptaujātie norāda, ka mēbeļu ražošana ir saistīta ar visai lielu roku darbu un līdz ar to arī izmaksām, tāpēc tā bieži vien no Eiropas ir ‘evakuējusies’ uz lētākajām Āzijas valstīm, ar kurām Latvijā strādājošie ražotāji var konkurēt tikai nelielu partiju izgatavošanā ar īsu piegādes laiku.

 

 

Raksts: “Mēbeļu ražotājiem ienākumi mīņājas uz vietas”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 16.09.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.161 (4566)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *