Par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem maksās līdz 110 Ls/ha

Zemes īpašnieki šogad varēs saņemt kompensācijas par saimnieciskās darbības ierobežojumiem (ārpus Natura 2000 platībām) – līdz 110 Ls/ha.
To paredz valdības sēdē izskatāmais noteikumu projekts, kurš nosaka saimnieciskās darbības ierobežojumus, par kuriem pienākas kompensācijas. Aptaujātie zemes īpašnieki, kuru teritorijās noteikti dazādi saimnieciskās darbības ierobežojumi un liegumi, šos noteikumus vērtē pozitīvi un cer, ka tie nebūs kā vienreizēja akcija tikai 2013.gadā.

Plānots, ka ikgadējo maksājumu varētu saņemt par 2680 ha mikroliegumu, 107 ha dabas liegumu, 72 ha dabas parku un 5040 ha dabas pieminekļu, kas nav noteikti kā Natura 2000 teritorijas. Likme būs diferencēta – no 110 Ls/ha par aizliegtu mežsaimniecisko darbību līdz 30 Ls/ha par aizliegtu kailcirti, bet par lauksaimnieciskās darbības ierobežojumiem – 30,92 Ls/ha gadā. Gadījumā, ja aizliegta būs jebkāda mežsaimnieciskā darbība, kompensāciju piešķirs par mežaudzi, kas sasniegusi vismaz 20 gadu vecumu. Paredzēts, ka zemes īpašnieki par saimnieciskās darbības ierobežojumiem varēs saņemt kompensāciju arī par 2013.gadu. Tādēļ attiecīgais iesniegums īpašniekam Dabas aizsardzības pārvaldei būs jāiesniedz līdz šā gada 1.novembrim.

Mežu īpašnieki atgādina, ka arī citās valstīs tiek maksāta kompensācija par noteiktajiem saimnieciskās darbības ierobežojumiem. „Zviedrijā ik gadu tie īpašnieki, kuru īpašumā esošajai zemei noteikti apsaimniekošanas ierobežojumi, saņem kompensāciju,” skaidro Zviedrijas mežsaimnieks un vienas no lielākajām mežsaimniecības kompānijām SIA Bervig Skog valdes loceklis Larss Georgs Hedlunds. Viņš norāda, ka šajā ziemeļvalstī nacionālo parku teritorijas no privātīpašniekiem valsts par adekvātu cenu atpērk. „Ja tomēr zemes īpašnieks nepiekrīt nacionālajā parkā iekļautās teritorijas atpikšanai, ar viņu tiek slēgts līgums uz 25 vai 49 gadiem par attiecīga režīma uzturēšanu un ikgadēju vai vienreizējas kompensācijas izmaksu,” skaidro L. G. Hedlunds.

 

Raksts: “Valsts par liegumiem
maksās līdz 110 Ls/ha”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 17.09.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 162 (4567)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *