Saplākšņu ražotāja “Latvijas finieris” attīstības stratēģija paliek nemainīga

Šovasar AS “Latvijas finieris” padomes priekšsēdētāja un Latvijas Kokrūpniecības federācijas prezidenta amatu atstājis viens no meža nozarē pazīstamākajiem cilvēkiem un autoritātēm – Juris Biķis.

Biķa seniora veikums un iestrādes saplākšņu ražošanas attīstībā ir tik vērtīgas, ka laiku, kurā viņš vadīja koncernu un Latvijas Kokrūpniecības federāciju, droši varam dēvēt par Biķa ēru. Tagad akciju sabiedrības padomes vadību uzņēmies Jura Biķa jaunākais dēls Uldis Biķis, kurš uzņēmumā strādā jau gadus divdesmit. Viņš apliecina, ka koncerna stratēģija paliek tā pati – nostiprināt rūpnīcas Baltijā, ražot aizvien sarežģītākus produktus un apgūt jaunus tirgus.

Līdz ar rūpnīcu iegādi Ukmerģē Lietuvā un Kohilā Igaunijā “Latvijas finieris” kļuvis par Baltijas ražošanas uzņēmumu. Lai iegūtu to pašu produktu, ko Latvijā – saplāksni, īpašnieki turpina šajās ražotnēs investēt. Pateicoties tam, “Kohila Vineer” Igaunijā jau strādā trīs maiņās un pašreiz tiek meklēti jauni darbinieki, lai gada nogalē palaistu ceturto maiņu, kas nozīmē, ka rūpnīca strādās ar pilnu noslodzi – visas divdesmit četras stundas visas septiņas dienas nedēļā. Savukārt Lietuvā, Ukmerģē, ar pilnu slodzi rūpnīca strādā jau vairākus gadus un nu gatavojas ne tikai lobīta finiera, bet arī augstākas pievienotās vērtības produkta – salīmēta saplākšņa – ražošanai. Attīstība notiek arī Latvijā, piemēram, rūpnīcā “Verems”, kas atrodas Rēzeknē, šogad ieguldīs 4,5 miljonus latu. Arī šeit uzņēmums gatavojas jaudu palielināšanai un sarežģītākas produkcijas ražošanai. Runājot par noietu, Uldis Biķis stāsta, ka tagad ražotāji cenšas attīstīt tirdzniecību arī ārpus Eiropas Savienības. Pagājušajā gadā nodibināts jauns
produktu attīstības uzņēmums Turcijā un šogad eksporta tirgū turki esot piektie lielākie Latvijas saplākšņa pircēji. Uzņēmējs uzskata, ka šobrīd Latvijā pats svarīgākais ir nodrošināt algu pieaugumu, kas pamatots ar darba ražīguma kāpumu. Pirmskrīzes algu līmeni saplākšņa ražotājs jau pārsniedzis, tāpēc tagad tiek strādāts, lai palielinātu efektivitāti un nodrošinātu turpmāku atalgojuma kāpumu – no 7 līdz 8% gadā.

Latvijā ļoti svarīgi ir izmantot visus zemes resursus, tāpēc uzņēmums jau daudzus gadus atbalsta arī nelielos zemes īpašniekus, kuri gatavi savu neizmantoto lauksaimniecības zemi sakopt, apstādot ar bērziem. Divu hektāru apmežošanai kvalitatīvus stādus saimnieki var iegādāties ar 90% atlaidi. Stādīšana ir tikai puse no darba – turpmāk nepieciešams to regulāri kopt neatkarīgi no tā, vai tā ir mežaudze vai labības lauks. “Latvijas finieris” piedāvā bez maksas demonstrēt un palīdzēt arī izkopt ražīgu bērzu audzi gan dabiski izveidojušajās, gan iestādītajās jaunaudzēs, tādējādi palielinot īpašnieka zemes vērtību un nākotnes ienākumus.

 

Raksts: “Biķa ēra – kokrūpniecības izrāviens”, Anita Jaunbelzere, Latvijas Avīze, publ. 30.09.2013

Avots: www.la.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *