Eiropā tiks ieviesta jauna cietā biokurināmā standartu sistēma

Eiropas lielāko enerģētikas koncernu veidotās jaunās kurināmo koksnes granulu standartu sistēmas izstrāde tiks pabeigta 2013.gada oktobrī, Krievijas informatīvi analītiskajai aģentūrai “INFOBIO” ziņojusi granulu pircēju apvienība ‘Wood Pellet Buyers Initiative’, kas izveidota pēc Francijas energokompānijas ‘GDF SUEZ’ iniciatīvas un pārstāv lielākos koksnes kurināmo granulu patērētājus Eiropā.

Jautājums par vienotu standartu sistēmas ieviešanu koksnes granulām tika aktualizēts pēc ugunsgrēka izcelšanās ‘RWE Tilbury’ elektrostacijā Lielbritānijā 2012.gada februārī, kā rezultātā Eiropas industriālo koksnes granulu tirgū izveidojās piedāvājuma pārpalikums. Šādi gadījumi uzskatāmi ilustrē, ka tirgū, lai veiksmīgi tiktu absorbēts liekais piedāvājums, ko izraisa negaidīti pārtraukumi piegādes ķēdē, nepieciešami vienoti standarti gan kurināmā fiziskās specifikācijas, gan ilgtspējības kritērijiem.

Jaunas standartu sistēmas izstrādi industriālajām koksnes granulām apvienība uzsāka 2012./2013.gadā, paralēli Eiropas standartizācijas programmai EnPlus. Lielo enerģētikas koncernu veiktās darbības mērķis ir izveidot stabilu sertifikācijas un standartizācijas sistēmu, kurā būtu ietverti visi Eiropas Savienībā eksistējošie nacionālie likumdošanas akti un prasības. Jaunie standarti veidoti balstoties uz prasībām, kuru izpildi biokurināmajam jau šodien pieprasa tādi koncerni kā ‘RWE’, ‘Drax’ un ‘Vattenfall’.

Eiropas bioenerģijas asociācija AEBIOM sagaida, ka biokurināmā patēriņš 2020.gadā palielināsies līdz 32 miljoniem tonnu. Uz šodienu Eiropas granulu patēriņa tirgū vērojams pārdalījums trīs reģionu grupās: Nīderlandē, Beļģijā un Lielbritānijā koksnes biomasu kā kurināmo pamatā izmanto lielās energostacijas, Dānijā un Zviedrijā koksnes granulas izmanto kā elektrostacijās, tā municipālajās katlu mājās un privātmājās, savukārt Vācijā, Austrijā, Itālijā un Francijā koksnes granulas līdz individuālajam patērētājam nonāk galvenokārt no uzņēmumu noliktavām un ar lielveikalu starpniecību. Tādējādi pieprasījums pēc industriālajām granulām ir atkarīgs no valsts iniciatīvas dažādu atbalsta instrumentu veidā un ES likumdošanas, savukārt pieprasījumu pēc tā saucamām patēriņa granulām regulē tirgi un alternatīva kurināmā cenas. Tuvākajā laikā pieprasījumam pēc koksnes granulām jāpieaug Lielbritānijā un Beļģijā, uzskata Olga Rakitova, Krievijas Nacionālās Bioenerģētikas apvienības vadītāja. Tas saistīts ar Eiropas Savienības uzstādītajiem, 2020.gadā sasniedzamajiem mērķiem atjaunojamās enerģētikas nozarē. Lai pildītu savas saistības un samazinātu rūpnieciskos izmešus, nesen Lielbritānijas valdība izdevusi jaunu direktīvu, kas stimulē palielināt biomasas kurināmā patēriņu elektroenerģijas ražošanā. Jauna shēma biodegvielas patērētāju atbalstam top Nīderlandē. Saskaņā ar to, vecajām – ’80.gados – celtajām elektrostacijām jātiek slēgtām, pat, ja tajās kā kurināmais tiek izmantota biomasa.

 

Raksts: “Новая система биотопливных стандартов будет разработана крупными энергетическими концернами в октябре 2013 г. “, ИАА “Инфобио”, publ. 26.09.2013

Avots: http://www.infobio.ru/news/2536.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *