Kredītreitinga izmaiņas 100 lielākajiem meža nozares uzņēmumiem

Meža nozares lielajiem uzņēmumiem ir ļoti augsts kredītreitings, un tie pārsvarā ierindoti zemākā riska klasēs, liecina “Creditreform” grupas veiktais pētījums par kredītreitinga izmaiņām 100 lielākajiem meža nozares uzņēmumiem pēdējos gados.

“Tieši 2013. gadā ievērojami palielinājies to uzņēmumu skaits, kas novērtēti ar viszemāko riska klasi – no 27 uzņēmumiem pērn līdz 33 šogad,” uzsver SIA “Creditreform Latvia” valdes loceklis Māris Baidekalns. Šiem uzņēmumiem ir stabils attīstības potenciāls, pietiekami augsts pašu kapitāla īpatsvars, teicama maksātspēja un zems kreditēšanas risks. Pirmskrīzes un krīzes gados ar šādu kredītreitinga klasi bija novērtēti tikai daži nozares uzņēmumi. “Neraugoties uz pietiekami asām kokmateriālu noieta tirgus problēmām, meža nozares lielākie uzņēmumi joprojām saglabā augstu kredītreitingu,” stāsta M.Baidekalns.

Lai arī TOP 100 ir neliels uzņēmumu skaits, kas novērtēti ar vidēju kredītriska pakāpi vai zem tās, nozarē kopumā ārpus simtnieka šādu uzņēmumu vēl ir visai daudz. Tādēļ riska klase ir 6, kas norāda uz diezgan augstu maksātnespējas risku.

Vērtējot nozari kopumā, M.Baidekalns uzsver, ka tajā iekļaujas gan mežsaimniecība, gan koksnes tirdzniecības un mēbeļu ražošanas sektors, tomēr noteicošā loma ir tieši kokapstrādei, kas 2012.gadā veidoja 21,5% no visas apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoma. Tostarp lielākā daļa – 73,2% no saražotā – eksportēti, kopējā valsts eksporta struktūrā veidojot 15,1%. “Tā bija viena no pirmajām nozarēm, kurā pēc apjomīgas ražošanas sašaurināšanās atsākās izaugsme un ražošanas apjomi jau par vairāk nekā 40% pārsniedza 2007.gada līmeni,” turpina M.Baidekalns. Galvenais noteicošais faktors vērienīgai mūsdienīgas kokapstrādes attīstībai ir mežaudžu ražības uzlabošanās. “Pēdējos gados veiktās investīcijas ļauj kokrūpniecību raksturot kā nozari ar augsti attīstītu pirmapstrādi. Problēma, kas prasa neatliekamus risinājumus, joprojām ir koksnes tālākā apstrāde, kura jāattīsta, lai no nozares iegūtu lielāku pievienoto vērtību,” secina M.Baidekalns.

 

Raksts: “TOP 100 – augstākais iespējamais kredītreitings”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 03.10.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.174 (4579)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *