Vērtīgākais meža nozares uzņēmums – AS “Latvijas valsts meži”

Meža nozares vērtīgākie uzņēmumi pēc 2012. gada pārskatu datiem ir AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Bolderaja Ltd” un AS “Latvijas Finieris”, liecina SIA “Capitalia” izstrādātais uzņēmumu novērtēšanas kalkulators, kas no 4. oktobra būs pieejams SIA “Lursoft” datu bāzes izmantotājiem.

“Tiek aprēķināta uzņēmuma pašu kapitāla vērtība (“equity value”, t.i., akciju vērtība), nevis visa uzņēmuma vērtība (“enterprise value”). Tam ir lielāka nozīme tādos gadījumos, kad uzņēmumam ir lielas kredītsaistības,” skaidro SIA “Capitalia” direktors Pāvels Šnejersons. Viņš norāda, ka uzņēmuma vērtība tiek aprēķināta automātiski, izmantojot “Lursoft” datu bāzē esošo informāciju par uzņēmuma un tā darbības nozares vēsturisko izaugsmi un rentabilitāti, par naudas līdzekļu un saņemto kredītu atlikumu uz pēdējā pārskata perioda beigām. Minēto iemeslu dēļ vairāki aptaujātie nozares uzņēmēji par šo vērtības kalkulatoru izsakās skeptiski. Piemēram, ja pakalpojumu sniedzējiem ir līgums un darbs visam gadam, tad ir labi finanšu rezultāti, taču, ja nākamajā gadā nav analoga līguma un finanšu rezultāti pilnīgi citādi, rādītāji ir ievērojami mazāki.

Līdzīga situācija veidojas arī ar koksnes tirgotājiem, kuru finansiālās darbības rādītājus vairāk nosaka nevis konkrēti pārdošanas apjomi, bet gan tirgus cena, pieprasījums un pārdodamās koksnes sortiments. “Novērtējums ir indikatīvs, un var neņemt vērā uzņēmuma unikālos apstākļus, izaugsmes plānus un citus specifiskus apsvērumus, kuri ietekmē tirgus vērtību, tāpēc precīzam uzņēmuma novērtējumam ieteicams pasūtīt individuāli veiktu uzņēmuma novērtējumu,” uzņēmēju skepsi cenšas kliedēt P. Šnejersons.

 

Raksts: “Vērtīgākais uzņēmums – AS “Latvijas valsts meži”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 03.10.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.174 (4579)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *