Mēbeļu ražotājus stutē vietējā tirgus pieprasījums

Ekonomiskā izaugsme Latvijā veicinājusi mēbeļu patēriņa pieaugumu, ko izmantojuši arī pašmāju mēbeļu ražotāji, liecina pašu mēbeļu ražotāju sacītais, kā arī statistikas dati. Šā gada pirmajā pusgadā mēbeļu eksports sasniedzis 36,69 miljonus latu, kas salīdzinājumā ar atbilstošu laiku pērn ir tikai par 0,63 miljoniem latu jeb 3,9% vairāk. Šo pieauguma tempa apsīkumu ārzemēs gan kompensē noieta kāpums iekšējā tirgū. Tieši tāpēc ir uzņēmumi, kuri jau pašlaik prognozē apgrozījuma pieaugumu visam 2013. gadam, taču ne visi.

„Salīdzinājumā ar krīzes laiku patlaban mēbeļu pasūtījumu portfelis ir pieaudzis,” stāsta SIA Troja mēbeļu projektu vadītājs Artis Goldbergs. Viņš lēš, ka šogad salīdzinājumā ar 2010. gadu pasūtījumu apjoms pieaudzis teju par 50%. Interesanti, ka vissmagākais ir bijis tieši 2010. gads, nevis 2008. vai 2009. gads.

„Šogad strādājam aptuveni ar 25% neto apgrozījuma pieaugumu,” skaidro mēbeļu ražošanas un tirdzniecības uzņēmuma Bolderāja serviss valdes priekšsēdētājs Arvis Purs. Viņš norāda, ka šāda neto apgrozījuma pieauguma pamatā ir vairāki faktori. „Mainījām taktiku un atteicāmies no startēšanas publiskajos iepirkumu konkursos Latvijā, taču ražojam mēbeles tiem, kuri šādos konkursos ir uzvarējuši,” vienu no ienākumu pieauguma iemesliem izskaidro A. Purs. Savukārt kā otru vai pat visbūtiskāko viņš min sekmīgo eksporta apjomu pieaugumu par 50% uz Skandināvijas valstīm, kā trešo iemeslu – jaunu produktu ražošanu. Lielu neto apgrozījuma pieaugumu šogad demonstrē arī SIA Marks M. Pēc uzņēmuma īpašnieka Jura Griķa sacītā, tas ir bijis ap 20%, tomēr pieaugums lielākoties panākts uz vietējā tirgus rēķina.

„Nekustamo īpašumu pircēji Jūrmalā, kas iegādājas mūsu ražotās guļamistabu iekārtas, ir mūsu produktu pircēji. Mums ir jauns produkts – Heavens zīmola matracis, kura izstrādei un ražošanas uzsākšanai ir investēti prāvi līdzekļi, kas jau rada savu atdevi,” stāsta J. Griķis. Viņš cer, ka agrāk vai vēlāk atdeve būs arī no uzņēmuma un Latvijas Mākslas akadēmijas studentu sadarbības dizaina priekšmetu izstrādes, jo paraugi jau izraisījuši interesi, taču par tirgus pieprasījumu vēl esot pāragri spriest. Arī krēslu un galdu ražošanas SIA Wenden Furniture šogad par vairāk nekā 10% spējusi kāpināt apgrozījumu. „Lielākoties ienākumu pieaugums ir saistāms ar efektīvāku ražotnes darbu un dārgākiem produktiem, taču ne lielākiem apjomiem,” skaidro uzņēmuma direktors Ansis Skrabulis. Kāds būs gads kopumā – to viņš vēl neprognozē, jo Somijā tirgū esot iestājusies pauze – pret mēbeļu iepirkumiem daudzi kļuvuši ļoti rezervēti. Taču uzņēmuma izstrādājumu ģeogrāfijā parādījies jauns tirgus – tā dēvētā eksperimentālā paraugu partija nosūtīta uz Dienvidāfrikas Republiku.

 

Raksts: “Vietējā tirgus pieprasījums stutē mēbeļu ražotājus”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 04.10.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 175 (4580)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *