Meža nozarē 2012.gadā iezīmējušās strukturālas izmaiņas

Meža nozares uzņēmumiem 2012. gads kopumā iezīmēja strukturālas izmaiņas, kas veicināja stabilizācijas procesus nozarē, liecina SIA Lursoft datubāzē iesniegto meža nozares uzņēmumu gada pārskatu dati. Pārstrukturizāciju veicināja skujkoku mežizstrādes samazināšanās. Taču kritumu apaļkoksnes pārstrādē kompensē dziļākas pārstrādes produktu ražošanas pieaugums.

Vērtējot pēc neto apgrozījuma, 2012.saimnieciskajā gadā nozares līderi – valsts mežu apsaimniekošanas AS “Latvijas valsts meži” un AS “Latvijas finieris” – savas pozīcijas saglabājuši. Trešo vietu saglabāja SIA “Bolderaja Ltd”.

Novērots, ka daļa nozares uzņēmumu pērn turpināja audzēt neto apgrozījumu, savukārt daļai tas saruka. Ievērojamu apgrozījuma kritumu piedzīvojusi lielākā daļa to uzņēmumu, kuri nodarbojas ar apaļkoksnes tirdzniecību, jo īpaši papīrmalku. To vidū ir arī AS “Latvijas valsts meži” (LVM). Jau ziņots, ka 2012.gadā LVM pārdeva par 1,1 milj. m3 mazāk apaļkoksnes nekā 2011.gadā un par 2,8 milj. m3 mazāk nekā 2010.gadā. Un šogad šī tendence turpināsies. Tā kā privātais meža sektors šo LVM ciršanas apjomu kritumu neamortizēja, no vietējiem mežiem tirgū pieejamo apaļkoku apjoms saruka par 1 milj. m3. Turpretī kokskaidu granulu ražotāji, plātņu ražotāji, kā arī vairāki nelielie uzņēmumi pērn uzrādīja ļoti strauju neto apgrozījuma pieaugumu.

Informācija par 100 lielāko meža nozares uzņēmumu neto apgrozījumu pēdējo trīs gadu laikā pieejama laikraksta “Dienas Bizness” 3.oktobra numurā.

 

Raksts: “Meža nozarei stabilizācijas laiks “, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 03.10.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.174 (4579)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *