Pieprasījums enerģētikā motivē selekcionēto kārklu plantāciju audzēšanu

Pieprasījums pēc dedzināmās koksnes enerģētikas sektorā stimulē selekcionēto kārklu plantāciju audzēšanu, kurus var izmantot arī citu produktu ražošanā. Skandināvijā, pretēji Latvijai, selekcionēto kārklu audzēšanai ir daudzu gadu desmitu pieredze. Taču Latvijā to audzēšanai ir savas nianses – audzējot meliorētās platībās, nevar saņemt ES tiešmaksājumus.

„Kārklus var audzēt ne tikai plantācijā – 12 tūkst. gabalu, bet arī ievērojami retāk un piecos gados jau būs stumbrs, no kura var iegūt malku un kamīnmalku, stāsta Latvijas valsts mežzinātnes institūta Silava pētniece Dagnija Lazdiņa. Kā kārklu plusus viņa uzskaita to, ka tiem nav slimību, nezūd produktivitāte, dažu gadu laikā iespējams iegūt ražu, to novākšana notiek ziemā, tādējādi nav draudu nodarīt kaitējumu putniem, nav nepieciešamības izmantot herbicīdus un pesticīdus. Mīnuss gan ir visai prāvi ieguldījumi pirmajā kārklu plantācijas izveides gadā.

Selekcionēto kārklu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Reinis Silups kā selekcionēto kārklu priekšrocību min faktu, ka, stādot vienreiz, no tā iegūst sešas līdz astoņas ražas. Pašreizējā valsts nostāja gan ir būtiski ierobežojoša, neļaujot attīstīt un saskatīt šī atjaunojamā energoresursa potenciālu, ko saskatījušas tādas valstis kā Zviedrija, Dānija, Anglija, Vācija, Polija un kaimiņvalsts Lietuva, situāciju vērtē R.Silups. Audzējot selekcionētos kārklus Latvijā, audzētāji var saņemt vienoto platību maksājumu, kā arī t.s. nelabvēlīgo dabas apstākļu maksājumu. Atbalstu gan var saņemt par tādu lauksaimniecībā izmantojamu zemi, kurā saskaņā ar meliorācijas kadastra datiem pēc stāvokļa 2011.gada 1.jūlijā nav reģistrētas meliorācijas sistēmas. Otrkārt, īpašniekam var tikt piemērots zemes nodoklis dubultā apmērā. Šādas sankcijas pieņemtas, balstoties uz pieņēmumu, ka kārklu saknes bojā zemes meliorācijas sistēmas.

Vidēji no 1 ha var iegūt ap 200 berkubikmetru dedzināmās šķeldas. „Ja rēķina, ka viena berkubikmetra cena ir 4 – 7 Ls, tad no ha var iegūt 800 – 1000 Ls, kas būtībā tik tikko nosedz visas augsnes sagatavošanas izmaksas,” analizē viens no kārklu audzēšanas pionieriem Latvijā Kārlis Priedītis. Tāpēc, lai sekmīgi varētu startēt dedzināmās šķeldas iepirkuma konkursos, vajadzīgi nevis daži ha kārklu, bet aptuveni 200 ha.

 

Raksts: “Enerģētika motivē audzēt kārklus”, Vēsma Lēvalde, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 08.10.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.177 (4582)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *