Krievijas koksnes eksports uz Japānu tuvākajos gados turpinās samazināties

Neraugoties uz ģeogrāfisko tuvumu un augsto Krievijas koksnes kvalitāti, Japānas uzņēmumi turpina samazināt šīs koksnes iepirkuma apjomus, un Krievijas kokmateriālu īpatsvars Japānas tirgū pēdējo sešu gadu laikā nepārtraukti samazinās. Ja 2007.gadā šajā valstī no Krievijas tika ievesti 33 miljoni kubikmetru kokmateriālu, tad 2012.gadā šis apjoms samazinājās līdz 19 miljoniem kubikmetru. Līdzīga tendence vērojama arī citās Āzijas valstīs. Kopumā Japānas, Dienvidkorejas un Ķīnas tirgos laika periodā no 2007. līdz 2012.gadam Krievijas koksnes īpatsvars samazinājās no 59% līdz 26%. Tajā pašā laikā koksnes patēriņš šajās valstīs palielinājās no 55,7 miljoniem kubikmetru 2007.gadā līdz 74 miljoniem kubikmetru 2012.gadā.

Galvenie iemesli Krievijas kokmateriālu importa samazinājumam Japānas tirgū ir Tokijā pieņemtā stingrā kokmateriālu sertifikācijas sistēma, kas regulē uz šo valsti piegādājamo mežmateriālu un kokapstrādes produktu izcelsmes likumību un kvalitāti, kā arī Krievijas pievienošanās Pasaules Tirdzniecības organizācijai, kā rezultātā uz ES valstīm eksportējamai koksnei muitas nodevas pazeminātas līdz 12%, tajā pašā laikā, kad uz Āzijas valstu reģiona tirgiem piegādājamai koksnei izvedmuitas nodevas likmes saglabājušās iepriekšējā – 25% līmenī.

Neskatoties uz valstī esošajiem meža resursu uzkrājumiem, ekspluatācijai derīgas koksnes, no ekonomiskā un ekoloģiskā skatupunkta raugoties, Japānā ir ļoti maz. Pašnodrošinājums ar saviem koksnes resursiem Japānā 2011.gadā veidoja 26,6%. 2012.gadā šis rādītājs palielinājās tikai par 0,3%.  Turklāt mežizstrāde Japānā attīstīta salīdzinoši vāji, ko pamatā pārstāv tikai nelieli, 2012.gadā kopsummā aptuveni 6000 uzņēmumu. Šie faktori arī ir galvenais iemesls, kādēļ lielāko daļu koka izstrādājumu Japāna importē. Ievērojama daļa kokmateriālu Japānā tiek piegādāta no Ziemeļamerikas, Eiropas, Āzijas dienvidaustrumiem un Indonēzijas. Tostarp mīksto lapu koku koksne tiek ievesta pamatā no Krievijas, Kanādas un ASV, savukārt zāģmateriāli un celuloze – no Kanādas un ASV.

Vairums ekspertu prognozē, ka Japānas, Ķīnas un Korejas kokmateriālu tirgos Krievijas zāģmateriālu piegādātāju pozīcijas pavājināsies arī turpmāk, rekomendējot pievērsties patēriņam vietējā tirgū. Ņemot vērā kokmateriālu cenu stabilo pieaugumu,  tieši Krievijas, kā arī Vidusāzijas valstu tirgus pašmāju kokrūpniekiem tuvākajos gados var kļūt krietni perspektīvāks.

 

Raksts: “Эксперты: в ближайшие годы экспорт российской древесины в Японию продолжит снижаться”, LespromNetwork, publ. 02.10.2013

Avots: www.lesprom.com

Papildus informācija: http://www.gazeta.ru/business/2013/07/15/5430405.shtml

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *