“Sveza” gatavojas īstenot vērienīgu celulozes rūpnīcas projektu

Šā gada 4.oktobrī Maskavā parakstīta Krievijas kokapstrādes kompānijas ‘Sveza Group’ un Vologdas apgabala valdības vienošanās par investīciju projekta īstenošanu, kas paredz liela mēroga sulfātcelulozes rūpnīcas izveidi. Plānotais investīciju apjoms rūpnīcas izbūvē sastāda vairāk nekā 2 miljardus ASV dolāru. Saskaņā ar parakstīto vienošanos, privātajiem investoriem jānodrošina aptuveni 90% no šīs summas.

Projektu plānots īstenot uz valsts un privātās partnerības nosacījumiem. No valsts puses atbalsts izpaudīsies kā  sadarbība nepieciešamās infrastruktūras izveidē, nodokļu atlaides un valsts garantijas banku aizdevumiem, savukārt privātie investori atbildīgi par būvniecību un rūpnieciskā objekta ieviešanu ekspluatācijā. Dotā vienošanās kļūs par nopietnu argumentu tam, lai Krievijas valdība pieņemtu lēmumu piešķirt šim apbūves laukumam rūpnieciskās ražošanas tipa speciālās ekonomiskās zonas statusu ar iespēju saņemt papildus nodokļu atlaides un tarifu preferences.

Objekta būvniecības etapā tiks nodarbināti aptuveni 5000 strādājošo. Sasniedzot projektēto jaudu, jaunajā rūpnīcā tiks radītas aptuveni 400 pastāvīgas darba vietas. Saistītajās – mežizstrādes, transporta un kokapstrādes nozarēs 250 – 300 km rādiusā no objekta papildus tiks radītas kopumā ap 7 – 8 000 jaunas darba vietas.

Kā atzīmējis kompānijas ‘Sveza’ direktoru padomes priekšsēdētājs Aleksejs Mordašovs (Алексей Мордашов), konkurētspējas nostiprināšanai uzņēmums turpina investēt jaunu tehnoloģiju apguvē un augstas pievienotās vērtības produktu ražošanā. Izmantojot modernākās tehnoloģijas, no skuju un lapu koku koksnes uzņēmuma jaunajā rūpnīcā tiks ražota balinātā sulfātceluloze. Paredzamā ražošanas jauda ir vairāk nekā miljons tonnu celulozes gadā. Aprēķināts, ka Vologdas apgabala budžeta ieņēmumi līdz ar jaunās celulozes ražotnes atvēršanu ik gadu tiks papildināti ar teju 2 miljardiem rubļu (~32 milj. LVL).

Projekta realizācija labvēlīgi ietekmēs Krievijas mežrūpniecības nozares konkurētspēju, kā arī radīs iespēju aizstāt neapstrādātas apaļkoksnes eksportu ar augstas pievienotās vērtības izstrādājumiem. Paredzēts, ka projekta īstenošana ilgs 4,5 – 5 gadus.

Krievijas kompānijai ‘Sveza’ pieder seši kokapstrādes uzņēmumi, kuros ik gadu tiek saražoti kopumā ap 920 tūkst. m3 saplākšņu un 310 tūkst. m3 skaidu plātņu. Tiek lēsts, ka 2012.gadā kompānijas uzņēmumu kopējie ieņēmumi pārsniedza 18 miljardus rubļu (~290 milj. LVL). 2007.gadā Krievijas kompānija Vologdas apgabalā plānoja iespaidīga kokapstrādes kompleksa izveidi sadarbībā ar Somijas ‘UPM-Kymmene’. Taču globālās finanšu krīzes dēļ šis projekts netika īstenots. Līdz ar šī projekta realizāciju ‘Sveza’ kļūs par otru lielāko celulozes ražotāju valstī, jo līdzīgas ražošanas jaudas šobrīd ir tikai Krievijas kompānijai ‘Ilim’. 2012.gadā Krievijā tika saražoti 7,6 miljoni tonnu celulozes, liecina aģentūras ‘Les Online’ dati. Šajā sfērā valstī darbojas 165 rūpnīcas, taču vairums no tām ir tehniski novecojušas.

 

Raksts: “Группа «СВЕЗА» планирует реализовать крупный инвестиционный проект в Вологодской области”, Бумпром.ру, publ. 09.10.2013

Avots: http://www.bumprom.ru/index.php?ids=272&sub_id=21948

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *