Kokapstrādes specialitātes apguves iespējas Igaunijas pierobežā

Šis būs jau trešais mācību gads, un otrais, kad Latvijas jauniešiem pēc pamatskolas beigšanas kokapstrādes specialitāti ir iespējams apgūt Igaunijas pierobežā, kur 2011. gada 1. septembrī savas durvis atvēra jaunais izglītības komplekss. Jaunizbūvētā Valgas Profesionālās izglītības centra Attīstības departamenta vadītājs un idejas patriots Rainers Kuutma atklāj, ka pirmā eksperimentālā grupa desmit Valkas jauniešiem tika izveidota jau 2006. gadā. Viņiem toreiz bija iespēja apgūt galdnieka profesiju.

Par studiju iespējām Igaunijā interese ir liela, ko apliecina augošais mācīties gribētāju skaits apgūt namdara un guļbūves profesijas prasmes. Valkas novada Izglītības pārvaldes vadītājas vietnieks Rolands Rastaks skaidro, ka latviešu plūsma tieši kokapstrādes programmā izvēlēta galvenokārt tāpēc, ka novads ir bagāts ar mežiem, bet tuvumā Latvijas pusē nav profesionālas skolas, kur ar meža nozari saistītu arodu būtu iespējams apgūt. Mācības notiek divās skolās – Valkas ģimnāzijā audzēkņi apgūst vidusskolas mācību priekšmetus, bet uz Valgu dodas apgūt teorētiskās un praktiskās nodarbības. Papildus viņiem tur tiek piedāvāta arī igauņu valodas apguve, kas paver iespējas pēc skolas beigšanas konkurēt arī kaimiņvalsts darba tirgū.

Skolas būvniecība un aprīkojuma iegāde kopumā ir izmaksājusi 11 miljonus eiro, un viss liecina, ka nauda iztērēta atbilstoši mērķiem. Topošajiem kokapstrādes speciālistiem ir pieejami moderni griezējinstrumenti un plašs iekārtu klāsts. Darbnīcās ir atrodama pat neliela CNC iekārta, kā arī līmēšanas prese. Būtisku ieguldījumu nākamo mēbeļu detaļu, logu vai citu produktu izgatavotāju zināšanās dod mācību telpās ierīkotā krāsošanas kamera. Salīdzinot ar daudzām Latvijas arodskolām, kur skolnieku skaits, īpaši ar kokapstrādi saistītās programmās, nepielūdzami samazinās, Valgā situācija ir pretēja. Pagājušajā gadā latviešu plūsmā mācījās 11, bet šogad jau 16 skolnieki. Rolands Rastaks stāsta, ka tas panākts bez īpašiem reklamēšanās pasākumiem.

Valgas Profesionālās izglītības centrā ir pieejama arī pieaugušo profesionālā apmācība, tostarp kvalifikācijas celšanas kursi mežstrādniekiem. Rainers Kuutma priecājas, ka ik gadu apmācību iespēju izmanto vidēji 1200 cilvēki, tādēļ ne velti šis centrs ir atzīts par vienu no spēcīgākajiem visā Igaunijā. Savukārt uzņēmēju ieinteresētību centra darbībā labi parāda kaut vai ciešā sadarbība, izpalīdzot ar kokmateriāliem mācību procesam. Pasniedzējs Kaido Kais neslēpj, ka bez uzņēmēju līdzdalības būtu grūtāk strādāt: «Viņi mums palīdz dažādos veidos – gan piegādā izejmateriālus, gan neatsaka arī kādu padomu. Prieks, ka ir izveidojusies tik laba sinerģija. Šogad mēģināsim latviešu puikām atrast arī prakses vietas kādā Valgas apriņķa uzņēmumā.»

Kas attiecas uz nākotnes plāniem, Valgas Profesionālās izglītības centram tie ir piezemēti, bet tālejoši. «Ir skaidrs – mācību procesu turpināsim. Kokapstrādes programmā igauņu plūsmā mācās vidēji 50 audzēkņi, arī no latviešu puses interese ir augoša. Tas nozīmē, ka šis virziens nekur nepazudīs. Iespējams, ka tuvākajos gados latviešu valodā tiks atvērta vēl kāda mācību programma.

 

Raksts: “Kaimiņu labais piemērs”, Aigars Roga, skat. 07.10.2013

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks”, Septembris, Nr.9 (157) 2013

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *