Zāģbaļķu pārdošanas cenu līmenis pasaules tirgū turpina paaugstināties

2013.gada 2.ceturksnī zāģbaļķu pārdošanas cenas pasaules tirgū attīstījās divos virzienos: eksportējošajos reģionos – Ziemeļamerikā un Okeānijā – tās paaugstinājās, turpretī Eiropā – pazeminājās. Taču kopējais zāģbaļķu cenu indekss, kas balstīts uz koksnes pārdošanas cenām 20 pasaules reģionos, gada griezumā paaugstinājās par 5,1% līdz 86,6 USD/m3, sasniedzot savu augstāko atzīmi kopš 2011.gada 4.ceturkšņa, ziņo ‘Wood Resource Quarterly’.

Pēdējā gada laikā vislielākais cenu kāpums fiksēts reģionos, kas apaļos kokmateriālus eksportē uz Ķīnu. To vidū ir ASV rietumi, Kanādas rietumi un Jaunzēlande. Piemēram, ASV rietumu daļā duglāzijas un hemlokegles zāģbaļķi gada laikā sadārdzinājušies par attiecīgi 21% un 15%, bet Kanādas rietumu daļā un Jaunzēlandē – par 13% un 6%.

Apaļkoku un zāģmateriālu eksports no Ziemeļamerikas uz Āzijas reģiona valstīm 2013.gada 2.ceturksnī sasniedza jaunu rekordu, naudas izteiksmē pārsniedzot 700 miljonu ASV dolāru atzīmi. Galvenie zāģbaļķu cenu augšupeju veicinošie aspekti Kanādas rietumu un ASV rietumu daļā pēdējos pāris gadus ir aktīva kokzāģētavu darbība, reaģējot uz vietējā tirgus pieprasījuma atjaunošanos un intensīvs kokmateriālu eksports uz Ķīnu, Japānu un Dienvidkoreju. Rezultātā zāģbaļķu pārdošanas cenas Ziemeļamerikā kopš 2009.gada teju dubultojušās.

Piegādes apjomiem uz Ķīnu palielinoties par 47% un uz Japānu – par 10%, 2013.gada pirmo 7 mēnešu laikā apaļo kokmateriālu eksports no ASV rietumu piekrastes reģiona uz Āziju gada griezumā palielinājās par kopumā 29%. Ievērojami paaugstinājušās arī zāģbaļķu cenas Jaunzēlandē, 2. ceturksnī vidējam cenu līmenim sasniedzot savu augstāko atzīmi pēdējo piecu gadu laikā.

Ārpus Ziemeļamerikas un Okeānijas reģionu robežām zāģbaļķu pārdošanas cenas 2013.gada 2.ceturksnī bija kopumā zemākas, pavājinoties pirktspējai zāģmateriālu tirgū. Gada pirmajā ceturksnī lielākais cenu kritums tika fiksēts Ziemeļeiropā un Austrumeiropā.

 

Raksts: “Global sawlog prices trending upward, Hakan Ekstrom”, Wood Resources International LLC, publ. 15.10.2013

Avots: http://tasmaniantimes.com/images/uploads/GTWMU_Global_log_markets_2013.pdf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *