Izpētīta ģenētiski radniecīgo ozolu populācijas izplatība Latvijā un Baltkrievijā

LVMI Silava Ģenētisko resursu centra vadošo pētnieku Daiņa Ruņģa, Ilzes Veinbergas un meža selekcijas pētījumu virziena vadošā pētnieka Imanta Baumaņa vadībā ir veikta Latvijā un Baltkrievijā augošo ozolu ģenētiska izpēte. Pētījuma hipotēze tika balstīta uz faktu, ka tā kā Latvijai un Baltkrievijai ir kopēja robeža un kopēja upju baseinu sistēma, tas varētu būt par iemeslu ģenētiski radniecīgu ozolu populāciju izplatībai abās valstīs. LVMI Silava Ģenētisko resursu centrā genoma līmenī tika izanalizēti 436 Latvijā iegūti ozolu paraugi (nobriedušas lapas), kā arī Baltkrievijas Nacionālās zinātņu akadēmijas Mežzinātnes institūta kolēģu sagādātie kaimiņzemē augošo ozolu paraugi. Pēc šīs un pirms dažiem gadiem LVMI Silavas Ģenētisko resursu centra sadarbībā ar Lietuvas mežzinātnes institūtu veiktās Lietuvas ozolu audžu ģenētiskās izcelsmes izpētes rezultātu iegūšanas, var secināt, ka lielākā daļa Latvijā sastopamo ozolu varētu būt cēlušies no Eiropas austrumiem, mazākā – no Eiropas centrālās daļas un Skandināvijas.

Vairāk par veiktajiem pētījumiem var izlasīt žurnāla „Mājas viesis” š.g. 11. oktobra izdevuma rakstā “Kā cēlušies Latvijas ozoli?“.

 

Raksts: „Latvijā un Baltkrievijā augošo ozolu ģenētiskā izpēte LVMI Silava”, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts „Silava”, publ. 17.10.2013

Avots: www.silava.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *