Skandināvu stilā iespējams funkcionāli un ekonomiski iekārtot jebkuru telpu

Skandināvu atturīgi klasiskais interjers pēdējā laikā piesaistījis daudzus jaunus cilvēkus, kas vēlas iekārtot savu mājokli ne tikai mūsdienīgi un ar dizaina akcentiem, bet arī ar samērā nelielu budžetu. Vai, sapērkot visas mēbeles un aksesuārus “IKEA”, kas visvairāk pazīstams Latvijā un nesen atvēris bāzi Lietuvā, interjers skandināvu stilā nodrošināts? Šobrīd klasisko skandināvu dizainu pārstāv arī “Fritz Hansen” un “Artek fabrikas”, “Bo Concept”, “Innovation”, “Skovby”, netradicionālus materiālus izmanto “HAY”, gaismekļus piedāvā “Muuto”, “Louis Poulsen”, interjera aksesuārus un traukus – “Normann Copenhagen”, “Eva Solo”, “Georg Jansen” u. c.

Mūsdienu skandināvu dizaina aizsākumi meklējami pagājušā gadsimta 50. – 60. gados, kad izcilus mēbeļu šedevrus un dažādus interjera aksesuārus radīja Arne Jākobsens un Alvars Ālto. Skandināvu stilam raksturīga formu skaidrība, lakonisms, funkcionalitāte un dabiskums. Pārsvarā izmantoti dabiski materiāli (viens no raksturīgākajiem skandināvu mēbeļu dizainā izmantotajiem materiāliem ir liekts finieris) un mierīgas toņu gammas, lai gan pēdējos gados atsevišķu zīmolu piedāvājumos atrodami arī ļoti spilgti krāsu salikumi.

No ekonomiskā viedokļa skandināvu stilā iespējams funkcionāli iekārtot jebkuru telpu, daudz nelauzot galvu par to, kas ar ko saskan, jo “IKEA” produkciju veido dizaineri, savā starpā saskaņojot visus produktus, lai tos būtu iespējams dažādi kombinēt. Tiesa, var pārņemt vilšanās sajūta, kad, aizejot ciemos pie draugiem, jāapsēžas tādā pašā krēslā un jābauda tēja no tādas pašas krūzītes kā mājās (“IKEA” produkcija tiek tiražēta miljons eksemplāru apjomā). Lai radītu savās mājās skandināvisko noskaņu, vispirms vēlams aplūkot daudzus labus šā stila interjera piemērus internetā vai žurnālos, lai acs pierastu veikalu piedāvājumā atpazīt un piemeklēt to, kas atbilst šim stilam.

Jāmeklē dabiski materiāli, gaiša koksne, stikla, koka vai metāla un stikla kombinācijas aksesuāros. Īpaši jāpievērš uzmanība formu skaidrībai un vienkāršībai, kā arī funkcionalitātei. Dabiskumu telpās palīdz radīt arī dabisko šķiedru tekstilijas – aizkari, paklāji, galdauti, spilveni, pledi. Noteikti jāpadomā par daudziem un daudzveidīgiem gaismekļiem. Nedrīkst aizmirst arī par atbilstošiem telpas apdares materiāliem – grīdas segumu, krāsu vai tapetēm. Dēļu grīda būs nekļūdīga izvēle, savukārt sienām var izvēlēties gan neitrālu, gan baltu krāsojumu vai skandināvu ražotāju tapetes, piemēram, no “Cole & Son” vai “Borastapeter”.

 

Raksts: „Skandināvu stils latviešu gaumē”, Latvijas avīze, publ. 16.10.2013

Avots: www.la.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *