Konkurētspējīgākas produkcijas ražošanai “Kurekss” investē iekārtu modernizācijā

“Zāģbaļķu cenas ir augstas un turpina kāpt, taču zāģmateriālu eksporta tirgi ir dzīvelīgi, tāpēc vajadzības ar iespējām sabalansēt varam,” tā šā brīža situāciju raksturo SIA “Kurekss” valdes loceklis Arnis Apsītis. Viņš stāsta, ka koksnes cenas ir tuvu maksimumam, kādas bijušas pirms krīzes, 2007. gadā, kad viss gāja uz “urrā!”. Taču, atšķirībā no iepriekšējās piecgades, šobrīd, paldies Dievam, arī noieta tirgos vilkme esot pietiekama.

A. Apsītis: “Tāda cena, kādu maksājam par kokiem šodien, nav bijusi ilgi. Tiem, kuriem mežs, tas ir izdevīgi, sanāk labs atspaids. Samaksāt par koksni tik labi varam tāpēc, ka aptuveni deviņdesmit procentus produkcijas eksportējam. Tradicionālais tirgus, protams, ir Eiropā, nelieli apjomi tiek sūtīti arī uz Japānu. Labs tirgus arī Āfrikā, neraugoties uz to, ka tur nemierīgi, dzīve tomēr uz vietas nestāv – cilvēki naski būvējas un jaunajās mājās gādā jaunas mēbeles. Arī Lielbritānijā būvmateriālu tirgus ir aktīvs, jo valsts galvo kredītus ģimenēm, kas vēlas tikt pie sava mājokļa, bez tam budžetā paredzēti līdzekļi sociālo māju celšanai tiem, kuriem nav lielu ienākumu. Savukārt Dienvidzviedrijā zāģētavas savas jaudas šobrīd spiestas samazināt, jo izejvielu trūkst – pēc vētras tur nācās nocirst lielas platības. Arī šo nišu, kas atbrīvojās, esam paspējuši aizņemt.”

To, ka arī vietējā zāģmateriālu tirgū būtu jūtams uzrāviens, uzņēmējs apstiprināt nevar. Viņaprāt, iekšzemes tirgus ir aptuveni tāds pats, kāds bijis, un, pēc viņa domām, arī no tiem desmit procentiem materiālu, kas tiek realizēti Latvijā, daļa kā mēbeļu sagataves tiek eksportēta uz citām valstīm.

Vislielāko apgrozījumu – 30 miljonus latu un gatavo zāģmateriālu apjomu 180 000 m3 – “Kurekss” sasniedza 2010. – 2011. gadā. Lielāko daļu labajos gados gūtās peļņas uzņēmuma īpašnieki ieguldījuši modernu tehnoloģiju iegādei, ar kurām strādājot iespējams iegūt vairāk augstas kvalitātes zāģmateriālu, jaudas nepalielinot. Tā kā resursi ir limitēti, uzņēmums modernizējies, rēķinoties, ka pārstrādes apjomi nepieaugs – pirms diviem gadiem uzņēmumā uzstādīta jauna zāģēšanas līnija piecu miljonu latu vērtībā. Jaunā iekārta šķiro žāvētus dēļus, kas virzās ar ātrumu 100 – 150 m minūtē. Cilvēks pie tāda tempa nogurtu jau pēc pāris minūtēm, taču iekārta nenogurst un spēj atpazīt katru defektu un sašķirot materiālus atbilstoši kvalitātes standartiem. A. Apsītis: “Žāvējot parādās dažādi defekti – plaisiņas, sauso zaru vietas. Specifiska trīs dimensiju iekārta noskenē dēļus, izanalizē defektus, sašķiro, ja vajadzīgs, pat nogarina. Varbūt vizuāli dēlis neizskatās glīts, taču pēc kvalitātes tas atbilst kādai konkrētai vajadzībai. Var būt arī otrādi – dēlis izskatās skaists, taču tajā ir plaisas, un grīdai tāds nederēs.”

 

Raksts: “Zāģmateriālu rūpnīcā “Kurekss” iekārta pati atrod plaisiņas un sašķiro”, Anita Jaunbelzere, Latvijas Avīze, publ. 28.10.2013

Avots: http://www.la.lv/mezu-kopsana-uzstadits-rekords%E2%80%A9/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *