Privātie meža īpašnieki 2012.gadā uzstādījuši izkopto platību rekordu

Pirmo reizi Latvijas vēsturē privātie meža īpašnieki ne tikai uzstādījuši izkopto platību rekordu, bet arī apsteiguši šajā darbā valsts mežu apsaimniekotājus. Pērn privātie meža īpašnieki izkopuši desmit reizes lielākas platības nekā pirms desmit gadiem. 2002. gadā privātajos mežos izkopa 3000 ha jaunaudžu, turpretim pērn tie bijuši jau 30 400 ha, kas ir par 9000 ha vairāk nekā 2011. gadā.

Šāda statistika liecina par to, ka privātie un citu mežu īpašnieki vairs nebaidās rakstīt Eiropas projektus un, pateicoties izglītojošiem semināriem, sapratuši, ka no kopta meža ciršanas vecumā iegūs nesalīdzināmi vērtīgāku materiālu. Taču iekustēšanās uz šo svarīgo darbu nemaz tik ātri nenotika. Patiesībā lielākās aktivitātes sākās tikai tad, kad līdz Eiropas atbalsta perioda beigām vairs nebija tālu un neizmantoto naudu Zemkopības ministrija gatavojās atdot citiem pasākumiem. Ja pirms gadiem, redzot koptu jaunaudzi, nebija šaubu, ka mežs pieder valstij, tad tagad par to nevaram būt tik pārliecināti. Tas, ka privāto mežu īpašnieki kļuvuši labāki saimnieki, redzams ne tikai uz papīra, apkopojot iesniegtās atskaites, bet tīri vizuāli, dabā.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks: “Produktīvu mežu veidošanai izdevās izglābt 400 000 latu, kas nozīmē, ka 28. oktobrī sāksies pieteikšanās uz pēdējo šā perioda kārtu jaunaudžu kopšanai, ko varēs realizēt arī nākamajā gadā. Bet nākamajā plānošanas periodā no 2014. līdz 2020. gadam jaunaudžu kopšanai un mazvērtīgo mežaudžu nomaiņai ir paredzēta liela daļa no 31,3 milj. eiro, kas domāti meža attīstības un dzīvotspējas pilnveidošanai. Prasīsim, lai nauda no nākamā budžeta perioda būtu pieejama jau nākamgad, jo svarīgi nodrošināt pasākuma nepārtrauktību – daudzām iepriekš izkoptajām audzēm drīz vajadzēs atkārtotu kopšanu. Pretējā gadījumā iepriekš ieguldītajam darbam var nebūt atdeves.”

 

Raksts: “Mežu kopšanā uzstādīts rekords”, Anita Jaunbelzere, Latvijas Avīze, publ. 28.10.2013

Avots: http://www.la.lv/mezu-kopsana-uzstadits-rekords%E2%80%A9/

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *