Kokrūpnieku ienākumus būtiski palielinājis plātņu eksporta pieaugums

Asociācijas “Latvijas koks” uzņēmumu kopējos ienākumus būtiski palielināt ļauj plātņu ražotāju produkcijas realizācijas apjomu pieaugums ārvalstu tirgū, liecina asociācijas apkopotie dati par saimniecisko darbību 2013. gada deviņos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu gadu iepriekš. Kopumā uzņēmumu neto apgrozījums gada griezumā pieaudzis par 7,7% jeb 15,7 miljoniem latu un sasniedzis 220,3 miljonus latu.

Eksporta ienākumi šogad pieauguši pat par 16 miljoniem latu jeb 10,3% salīdzinājumā ar analogu periodu 2012. gadā, kas arī bijis galvenais neto apgrozījuma pieauguma stūrakmens.

Pēc asociācijas “Latvijas koks” izpilddirektora Andra Plezera sacītā, vislielāko devumu apgrozījuma pieaugumā radījis kokskaidu un OSB plātņu ražotājs SIA Kronospan Riga (agrāk SIA Bolderaja Ltd) – par 10,31 miljonu latu, kam seko skujkoku zāģētās produkcijas izstrādājumu ražotājs SIA Timberex Group ar 2,63 miljoniem latu lielu kāpumu un bērza saplākšņa izstrādājumu ražotājs AS Latvijas Finieris ar 2,13 miljonu latu lielu neto apgrozījuma pieaugumu. Pēc ilgāka laika apgrozījumu kāpinājis arī šķeldu ražošanas pakalpojumu sniedzējs SIA Kilbe. Kā atzīst uzņēmuma valdes loceklis Mārtiņš Ķeviņš, perspektīvā pieprasījums pēc dedzināmās šķeldas tikai palielināsies, ko veicinās pieaugošais ekspluatācijā nodoto koģenerācijas staciju un skaidu granulu rūpnīcu skaits, tāpēc nākotnē uzņēmums varētu paplašināties un palielināt ražošanas apjomus vēl par 20%.

Taču ne visi asociācijas uzņēmumi spējuši kāpināt apgrozījumu, tostarp arī lielformāta bērza saplākšņu ražotājs SIA RSEZ Verems (-4,6%). Tomēr jārēķinās, ka uzņēmumā tikko pabeigta 8 miljonus eiro vērtā paplašināšanās projekta īstenošana – bērza saplākšņa pārklāšana ar dažādiem jauniem pārklājumiem, kas savu atdevi gan pievienotajā vērtībā, gan neto apgrozījumā parādīs nākotnē.

 

Raksts: “Kokrūpnieki ienākumiem pieplusojuši 15,7 milj. Ls”, Māris Ķirsons, publ. 29.10.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 192 (4597)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *