Augstākas zāģmateriālu cenas Vācijas ražotājiem vietējā tirgū panākt grūti

Tirdzniecības aktivitāte skujkoku zāģmateriālu tirgos Vācijas ziemeļu un austrumu daļā līdz septembra beigām saglabājās visumā apmierinoša. Rezervēto izejmateriālu tālākapstrādes produktu ražošanai un konstrukciju kokmateriālu pārdošanas apjomi fiksēti līdzīgā līmenī kā augustā un septembra sākumā. Tāpēc arī oktobrī zāģmateriālu ražotāji neprognozēja pieprasījuma kritumu.

Pretēji skujkoku zāģmateriālu tirdzniecības aktivitātei būvniecības, galdniecības un namdaru sektoros, salīdzinoši atturīgāki pircēji uz oktobra sākumu bija taras ražošanas sektorā. Tādējādi arī zāģmateriālu pārdošanas cenas šajā segmentā atbilstoši pieprasījumam ir zemākas nekā citos pārdošanas segmentos. Lai arī koksnes pārstrādes aktivitāte septembra otrajā pusē kokzāģētavās bijusi augstāka un nomaļu un taras dēļu piedāvājums tirgū attiecīgi lielāks, šo sortimentu pārdošanas cenas nav pazeminājušās. Ņemot vērā, ka zāģbaļķu iepirkuma izmaksas koksnes pārstrādātājiem turpina paaugstināties, tirgus spēlētāji arī tuvākajās pāris nedēļās neparedz taras dēļu pārdošanas cenu pazemināšanos.

Līdzīgi kā septembra sākumā, zāģmateriālu tirdzniecība oktobra mēnesī turpinājusi uzlaboties ar garumā audzēto konstrukciju kokmateriālu un līmēto siju ražotājiem. Ņemot vērā to, ka izejvielu piedāvājums ir adekvāts, augstas pievienotās vērtības koksnes produktu ražotāji pieļauj, ka jaunajos ilgtermiņa piegādes līgumos saražotās produkcijas augstās pārdošanas cenas attiecībā pret iepriekšējā gada cenu līmeni varētu tikt pazeminātas par aptuveni 10%. Taču kopumā šo sortimentu pārdošanas cenas paredzams saglabāsies stabilas.

Eksporta tirgos nekādas sevišķas izmaiņas līdz oktobra vidum nenovērotas. Francijā un Beniluksa valstīs pārdošanas apjomi joprojām saglabājās zemāki nekā gadu iepriekš. Vienīgais reģions, kur līdz ar lielāku aktivitāti dzīvojamo māju būvniecības sektorā uzlabojušies arī skujkoku zāģmateriālu pārdošanas apstākļi, ir Lielbritānija. Šeit daudzi Vācijas ziemeļu un austrumu daļā strādājošie uzņēmumi guvuši sevišķi lielus panākumus. Izmantojot pieprasījuma augšupeju laikā, kad Skandināvijas ražotājiem radušies sarežģījumi ar piegādēm, Vācijas zāģmateriālu ražotājiem šajā tirgū trešajā ceturksnī izdevies paaugstināt gan eksporta apjomus, gan zāģmateriālu pārdošanas cenas. Jaunas vēsmas fiksētas arī Ziemeļāfrikā un Tuvo Austrumu reģionā. Atzīmēts, ka septembra otrajā pusē jūtami samazinājās pieprasījums Japānas tirgū.

 

Raksts: “Higher lumber prices increasingly difficult to push through in northern/eastern Germany”, EUWID, publ. 02.10.2013

Avots: “EUWID Wood products and Panels” (Nr.40.,43/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *