Austrijā skujkoku zāģbaļķu pārdošanas cenas turpina paaugstināties

Skujkoku zāģbaļķu piedāvājums Austrijā septembra pēdējās nedēļās/oktobra sākumā ievērojami palielinājās. Noteicošais faktors tam bija intensīvāka šā gada vētrās bojāto mežaudžu izstrāde, kā arī lielāka mizgraužu izplatība un attiecīgi lielāka nepieciešamība veikt skarto audžu kopšanu.  Vislielākie postījumi mežiem šī faktora ietekmē nodarīti Austrijas federālajā zemē Štīrijā (valsts dienvidaustrumos), kur šogad mizgraužu bojātās koksnes kopējais apmērs saskaņā ar pēdējiem aprēķiniem sastāda aptuveni 550 000 kubikmetru. Tāpat mežizstrādes aktivitāti sekmējuši labvēlīgie nosacījumi apaļkoku tirgū un īpaši kokmateriālu mobilizācijas projekti, ko organizē individuālās meža nozares asociācijas. Kā vēl viens intensīvāku mežizstrādi veicinošais faktors, ko atzīmējuši tirgus spēlētāji, ir labvēlīgie blakus produktu pārdošanas apstākļi. Samazinoties zāģmateriālu ražošanas apjomiem, pēdējo pāris mēnešu laikā Austrijā attiecīgi samazinājās arī kokapstrādes atlieku piedāvājums, kas šo resursu pārstrādes uzņēmumus mudinājis intensīvāk izmantot industriālo koksni.

Palielinoties zāģbaļķu pieejamībai, Austrijas kokzāģētavas savu aktivitāti pielāgoja piedāvājumam, kam septembrī sekoja lielāks skujkoku apaļkoku piedāvājums arī no valsts mežu sektora. Vairāki pārstrādes uzņēmumi šo iespēju izmantojuši un atklātajās krautuvēs izveidojuši koksnes uzkrājumus.

Ņemot vērā to, ka ar novembri/decembri pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem Eiropas valstu tirgos sezonālā faktora ietekmē sāks samazināties, jau vairākas nedēļas ir pavājinājušās pārdošanas iespējas Japānas skujkoku zāģmateriālu tirgū un neskaidra situācija valda daudzos Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu reģiona valstu tirgos, Austrijas ražotāju bažas attiecībā uz nākotnes perspektīvām pieaug. Industrijas pārstāvji pieļauj, ka šo faktoru ietekmē zāģmateriālu pārdošanas iespējas gada beigās un 2014.gada sākumā pasliktināsies un liks ražotājiem samazināt izlaides apjomus. Neskatoties uz drūmajām prognozēm attiecībā uz zāģmateriālu noietu, mežu īpašnieki pagaidām norāda, ka pieprasījums pēc zāģbaļķiem tirgū nemazinās un mežos sagatavoto sortimentu krautnes strauji izsīkst, tāpēc septembrī panākts, ka skujkoku zāģbaļķu pārdošanas cenas paaugstinātas vēl par aptuveni 1 – 3 €/m3. Tādējādi pēdējos slēgtajos darījumos par svaigi sagatavotu egles zāģbaļķu piegādi (ø 20 – 39 cm) pārdošanas cenas pie meža ceļa sasniedza aptuveni 99 – 106 €/m3. Arī Tirolē pēc neliela cenu samazinājuma augustā, egles zāģbaļķu pārdošanas cenas pēdējos darījumos atkal paaugstinājušās līdz 103 – 105 €/m3. Savukārt augstākās svaigi gatavotu skujkoku zāģbaļķu pārdošanas cenas pie meža ceļa šobrīd ir Štīrijā – šeit A/B/C šķiras zāģbaļķi ar caurmēru 20 – 24 cm (L 2a+) maksā 105 – 110 €/m3.

 

Raksts: “Minor increase registered in softwood log prices in Austria at start of fourth quarter too”, EUWID, publ. 09.10.2013

Avots: “EUWID Wood products and Panels” (Nr.41/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *