“West Fraser” kāpina zāģmateriālu eksportu uz Klusā okeāna reģiona valstīm līdz 30%

Nekādas pazīmes neliecina, ka Ķīnas apetīte pēc zāģmateriāliem mazinās. “West Fraser” viceprezidents Kriss Maklvers (Chris McIver) apgalvo, ka Ķīnā pieprasījums pēc zāģmateriāliem ir milzīgs. Lai arī analītiķi uzsver, ka ekonomiskās izaugsmes tempi Ķīnā samazinās, tas nekādā veidā neatspoguļojas pieprasījumā ne pēc “West Fraser”, ne citu Kanādas kokrūpnieku ražotās produkcijas. Tieši otrādi – tas nepārtraukti pieaug. Un pakāpeniska situācijas uzlabošanās dzīvojamo māju būvniecības tirgū ASV nekādā veidā neietekmēs sadarbību ar Ķīnas partneriem un nemazinās piegādes apjomus, pārliecināts K. Maklvers. Tas liek izdarīt secinājumus, ka ASV tirgū skujkoku zāģmateriāli sadārdzināsies.

Arvien vairāk saražotās produkcijas uz Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstīm viens no lielākajiem Kanādas zāģmateriālu ražotājiem “West Fraser” sāka eksportēt pēc 2007.gada – kad ASV tirgū pieprasījums pēc kokmateriāliem strauji saruka līdz ar mājokļu tirgus sabrukumu un būvapjomu kritumu. Patlaban uz Ķīnu, Japānu un Koreju  “West Fraser” eksportē ap 30% no visa saražotā skujkoku zāģmateriālu apjoma salīdzinot ar 5 – 8% 2007.gadā, kad Japāna šai Kanādas kompānijai bija galvenais noieta tirgus Āzijā.

Sagaidāms, ka 2013.gadā skujkoku zāģmateriālu eksports no Britu Kolumbijas uz Ķīnu sasniegs jaunu rekordu. Gada pirmo astoņu mēnešu laikā uz šo valsti jau piegādāts par 2,4% vairāk zāģmateriālu nekā pērn. Tirgus analītiķi prognozē, ka 2014.gadā skujkoku zāģmateriāli salīdzinājumā ar šī gada vidējām pārdošanas cenām sadārdzināsies par 8,6% un 2015.gadā – vēl par teju 12%, sasniedzot 425 ASV dolārus par 1000 dēļu pēdām (1000 bf = 2,36 m3).

To, ka pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem Āzijā turpinās pieaugt un mājokļu tirgus atjaunošanās ASV veicinās konstrukciju kokmateriālu sadārdzināšanos, prognozē arī Kanādas kokmateriālu ražošanas kompānija “Tembec”. Lai arī šobrīd māju būvniecības apjomi Amerikā krietni atpaliek no 2005.gadā sasniegtajiem 2 miljoniem vienību, pēdējo trīs gadu laikā būvapjomi auguši un šogad varētu sasniegt 950 000 vienību, bet 2015.gadā – jau 1,3 miljonus vienību.

 

Raksts: “Canadian lumber producers say higher demand in China, U.S. should boost prices”, Ross Marowits, The Canadian Press, publ. 27.10.2013

Avots:www.vancouversun.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *