Koka paneļu māju tirgu Eiropā vietējie ražotāji vērtē optimistiski

Norvēģiem piederošajam koka paneļu māju ražotājam SIA “Husvik” 2013.gads izvērties īpaši veiksmīgs, jo ar vērienīga projekta palīdzību izdevies ieiet jaunā līgā, un ražošanas jauda ir teju dubultota. Kā paskaidrojis uzņēmuma valdes loceklis Ilmārs Samsonovs, minētais projekts – reģionālas slimnīcas ēkas būve – ir viens no lielākajiem celtniecības projektiem Norvēģijā pēdējo piecu gadu laikā.

Pašlaik Norvēģija uzņēmumam ir faktiski vienīgais tirgus, kur pieprasījums pēc šāda tipa koka mājām tiek vērtēts kā augsts. Neskatoties uz samērā augsto pieprasījumu, pircēji šajā valstī ir diezgan izvēlīgi. Tāpēc nenoliedzami svarīga ir kvalitāte. Aptuveni 90% “Husvik” realizēto koka māju projektu ir individuāli, jo neviens nevēlas tādu pašu māju, kā kaimiņam.

Krīzi SIA “Husvik” pārcietis samērā labi, lai gan bija jāsaskaras ar pasūtījumu samazināšanos. Tiesa, Norvēģijā nozari šajā laikā stutējusi valdība, iniciējot daudzus projektus, tostarp, bērnudārzu izveidi. Tādējādi krīzes posmā “Husvik” viena gada laikā Oslo uzbūvējis pat piecus bērnudārzus. Šobrīd “Husvik” ražošanas jauda ir 90 tūkst. kvadrātmetru mājas elementu gadā, un, ja to izsaka privātmāju skaitā, tad iznāk aptuveni 80 līdz 90 vienību gada laikā. Pērn uzņēmums īstenojis ražotnes paplašināšanas projektu 4 miljonu eiro vērtībā. Rezultātā ražošanas jauda palielināta par 20%. Ja turpmāk pieprasījums paaugstināsies vai saglabāsies esošajā apmērā, iespējams, tiks domāts arī par turpmākām investīcijām.

Šogad rekordgads būs arī uzņēmumam “WWL Houses”. Straujo ienākumu pieaugumu no 2 miljoniem eiro 2012.gadā līdz teju 8 miljoniem eiro 2013.gadā SIA “WWL Houses” valdes loceklis Ivars Reinhards skaidro ar galveno koka māju noieta tirgu, jo sevišķi Skandināvijā, salīdzinoši straujo atdzīvošanos, kā arī uzņēmumā ieguldītajām investīcijām, modernizācijā un ražošanas jaudu palielināšanā. “Izmantojam labvēlīgo situāciju Norvēģijā, Zviedrijā, esam atraduši tirgu Dānijā un arī Lielbritānijā,” stāsta I. Reinhards. Viņš atzīst, ka šobrīd liela interese par Latvijā ražotajām koka mājām ir Francijā, Itālijā un citās Eiropas dienvidos esošajās valstīs, pat Āfrikā, kas laika gaitā varot pārtapt konkrētos darījumos.

Iezīmējot tirgus tendences un vietējo koka māju ražotāju lielākās problēmas, SIA “KPM” valdes loceklis Imants Šiklovs uzsver, ka “Latvijā pagaidām pieprasījums pēc rūpnīcā ražotām koka paneļu mājām ir neliels, bet nākotnē situācija varētu mainīties. Pie nozares problemātikas var minēt reģionāli konkurētspējīgo darbaspēka nodokļu slogu, kas sadārdzinot ražošanu. Tā iemesla dēļ pieļaujam iespēju pārvietot ražošanu no Siguldas uz Zviedriju, kam papildu ieguvums būtu lielāka vietējo klientu uzticība. Latvijā ir arī dārgāki izejmateriāli, nekā, piemēram, Igaunijā.”

 

Raksts: “Optimistiski par noturīgu pieprasījumu Eiropā”, Kārlis Vasulis, publ. 05.11.2013

Raksts: “Četrkāršs pieaugums”, Māris Ķirsons, publ. 05.11.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.197 (4602)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *