Modes tendences koka māju ražošanā Eiropā un Latvijā

Recesija Eiropā un arī Latvijā ir mainījusi modes tendences koka māju ražošanā -tipveida standarta mājokļu vietā šobrīd dominē mājas pēc individuāla pasūtījuma, vēsta laikraksts “Dienas Bizness”. To apliecina pašmāju koka māju ražotāju sacītais. Koka mājas ir ne tikai produkts ar ļoti augstu pievienoto vērtību, bet arī sava veida modes izstrādājums, kurā apvienots liels inženiertehniskais darbs, energoefektivitāte, jaunās tehnoloģijas un materiāli. Krīze gan nav mainījusi šo izstrādājumu noieta tirgu – ārzemes, jo pašmāju tirgū varot runāt tikai par kādu atsevišķu izņēmumu, neko vairāk.

“100% eksports, katra māja – pēc individuāla projekta,” tā uz jautājumu par noieta tirgu atbild SIA “Biko-Lat” koka māju projektu  vadītājs Kārlis Birums. Viņš norāda, ka lielākais noieta tirgus ir Norvēģija – ap 60%, kam seko Beļģija ar 25% un Islande ar 10%. Kā būtiskāko krīzes radīto pārmaiņu K. Birums min standarta projektu izzušanu. Rezultātā uzņēmums šobrīd strādā tikai ar individuālu māju projektiem, tāpēc šobrīd vislielākā uzmanība tiek pievērsta māju projektēšanai, kas ir darbietilpīgākais un laikietilpīgākais process, kas aizņem aptuveni četras nedēļas.

Perspektīvā uzņēmēji redz pieaugošu pieprasījumu pēc energotaupīgām mājām. “To jūtam jau pašlaik, un šī interese tikai pieaug,” norāda “Biko-Lat” valdes loceklis Valts Kurpnieks. Jebkurā brīdī uzņēmumam ‘atvērsies’ Francijas tirgus. Tālākā perspektīvā ar cerībām tiek vērsts skats arī uz Lielbritānijas tirgu. Savukārt par Krievijas tirgus apguvi runājot,  V. Kurpnieks ir skeptisks, jo šajā valstī jau realizēti vairāki konkurentu projekti, turklāt jārēķinās ar ievedmuitu, kas Latvijas ražojumu padara par 20% dārgāku salīdzinājumā ar līdzvērtīgu piedāvājumu no vietējiem ražotājiem. Francijas tirgus atvēršana šobrīd ir aktuāla arī koka māju ražošanas uzņēmumam “Zemgales tehnoloģiskais centrs”, kas patlaban strādā pamatā ar Skandināvijas un Beniluksa valstu nekustamo īpašumu projektu attīstītājiem. Uzņēmuma valdes loceklis Māris Avotiņš to pamato ar to, ka Skandināvijas valstu tirgus Latvijas ražotājiem ir ne tikai tuvākais, bet arī saprotamākais. Taču nepārtraukti tiek meklēti arī jauni noieta tirgi, turklāt nereti skatieni mesti uz tirgiem, kas ir tālu no Eiropas. “Pirms kāda laika biju izstādē Ķīnā, kur satiku Igaunijas uzņēmēju, kurš triju gadu meklējumu rezultātā spēja atrast tirgu guļbaļķu būvēm,” stāsta M. Avotiņš.

 

Raksts: “Koka mājas tikai pēc individuāla pasūtījuma”, Māris Ķirsons, publ. 05.11.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.197 (4602)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *