Jaunmoku pils muzeja speciālisti viesojas pie kolēģiem Lusto Meža muzejā

Šogad Jaunmoku pils saņēma atbalstu NordPlus programmas projekta „Pieredzes apmaiņa dabas un tai draudzīgu materiālu izmantošanas metožu pielietošanā pieaugušo mūžizglītībā” realizēšanai. Tajā paredzēts sadarboties trīs dažādu valstu – Latvijas, Somijas un Igaunijas – Meža muzeju speciālistiem. Projekta mērķis ir jaunu, videi draudzīgu materiālu izmantošanas metožu apgūšana un apbrobēšana pieaugušo mūžizglītības ietvaros savos muzejos.

Darbs ar projekta koordinēšanu sākās jau vasaras nogalē, bet pirmā tikšanās klātienē notika oktobra beigās. Trīs dienu laikā paspēts iepazīt ne tikai muzeju, izglītojošās programmas un sadarbības partnerus, bet apskatīt arī Punkaharju un Savonlinnas pilsētu kultūrvēsturiskos objektus un nozīmīgākās vietas.

Pirmā diena bija veltīta Lusto Meža muzejam, kur novērtēts muzeja devums Somijas meža vēstures apzināšanā un popularizēšanā. Lusto muzejs ir samērā jauns – atklāts tikai 1994.gadā -, un tā iekštelpu askētiskais dizains ar koka, betona elementiem iekārtojumā vienreizēji labi sasaucas ar mežinieku raupjo, smago darba ikdienu Somijas mežos atainojumu ekspozīcijās. Muzeja krājums ir liels (vairāk kā 13 tūkstoši priekšmetu, 300 tūkstoši fotogrāfiju, 200 filmu utt.), tajā tiek apkopota lielākā daļa valsts meža vēstures materiālu, kurus palīdz apzināt Meža vēstures izpētes biedrība.  Muzeja izglītojošā darba nodaļā speciālisti izstrādājuši daudzveidīgas programmas. Īpaši veiksmīgi darbojas dendrohronoloģijas laboratorija, kurā ikviens var mācīties izzināt koka augšanas īpatnības un dabas apstākļus, sadarbībā ar Savonlinnas mākslas vidusskolu muzeja ekspozīcijas tiek papildinātas ar metodiskajiem materiāliem.  Projekta dalībniekiem bija iespēja darboties programmā „Maizes cepšana no priedes mizas”, kas stāsta par nabadzīgo mežinieku grūtajiem sadzīves apstākļiem un iespēju ikdienā izmantot meža veltes.

Otrajā dienā notika iepazīšanās ar rajona centru Savonlinnu un vēl vienu vietējās saimniecības nozari – kuģniecību un kuģu būvēšanu, kas šajā apvidū vienmēr ir bijusi cieši saistīta ar meža materiālu transportēšanu.

Vizīte Lusto muzejā projekta dalībniekiem devusi jaunas, rosinošas idejas muzeja ekspozīciju un programmu pilnveidošanai, izmantojot videi draudzīgas metodes. Nākamais projekta etaps – brauciens uz Sagadi, kur paredzēts darboties Dabas skoliņas programmās. Projekta noslēgumā Jaunmokās nākamā gada vasarā paredzēts prezentēt katra muzeja izglītojošo programmu pieaugušajiem un sagatavot izdales materiālu, kas ļaus ikvienam individuāli apgūt konkrēto metodi.

 

Raksts: “Viesos pie kolēģiem Lusto Meža muzejā”, Mammadaba, publ. 11.11.2013

Avots:www.mammadaba.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *