Meža nozare Somijā: attīstības tendenču prognoze 2013.-2014.gadam

Somijā koksnes, saplākšņu, kartona izstrādājumu un celulozes ražošanas rentabilitātes rādītāji, līdz ar šo produktu eksporta vērtības pieaugumu, gada pirmajā pusē jūtami uzlabojās. Pieprasījuma atjaunošanās apaļkoku tirgū un koksnes cenu pieaugums pozitīvi ietekmēja kā mežizstrādes aktivitāti privātajā sektorā, tā šo mežu īpašnieku ienākumus.

Tuvākajā nākotnē attīstības tendences Somijas meža nozarē gan ir neskaidras – nestabilās ekonomiskās izaugsmes dēļ Eiropā. Tāpēc perspektīvas lielākoties atkarīgas no eksporta intensitātes ārpus Eiropas, prognozē Somijas mežzinātnes institūta METLA eksperti.

2013. gada pirmajā pusē kokmateriālu eksports uz Āziju un Tuvajiem Austrumiem no Somijas bija ievērojami lielāks nekā pērn, kompensējot vājo pieprasījumu Eiropā. Arī gada otrajā pusē lielāks koksnes izstrādājumu patēriņš, visticamāk, būs vērojams ārpus Eiropas Savienības valstīm. Pateicoties tam, kopējais saražotais zāģēto kokmateriālu apjoms šogad Somijā varētu sasniegt 9,8 miljonus kubikmetru. Tāpat augstākus rādītājus nozares eksperti prognozē saplākšņu ražošanā un eksportā. 2014.gadā pieprasījums pēc zāģmateriāliem Āzijā varētu kļūt nedaudz mērenāks, ko varētu kompensēt būvniecības aktivitātes pakāpeniska atjaunošanās Eiropā un vietējā tirgū. Tādējādi zāģēto kokmateriālu un saplākšņu izlaides apjomi un eksports (tāpat kā šo izstrādājumu realizācijas cenas) Somijā turpinās palielināties.

Kamēr ofisa papīra patēriņš svarīgākajos pārdošanas reģionos Eiropā turpināja samazināties, globālais pieprasījums pēc iepakojuma materiāliem šogad palielinājies. Ņemot vērā to, ka eksporta tirgos tradicionālos drukātos plašsaziņas līdzekļus pakāpeniski aizstāj elektroniskie mediji, prognozēts, ka papīra ražošanas apjomi un eksports salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu Somijā šogad samazināsies par 5%. Kartona izlaides apjomi un eksports turpretī palielināsies – par 5%. Pozitīvas tendences prognozētas arī celulozes rūpniecībā.

2014.gadā rentabilitātes rādītāju kāpums līdz ar meža nozares produktu eksporta pieauguma tempu samazināšanos nozarē kopumā kļūs mērenāks. Šī tendence sevišķi izteikta prognozēta koka izstrādājumu ražošanas segmentā, jo pieprasījums pēc kokmateriāliem Āzijas reģionā 2014.gadā varētu nedaudz samazināties. Tajā pašā laikā celulozes un papīra ražošanas segmentā rentabilitāte, pateicoties labam pieprasījumam pēc celulozes un kartona izstrādājumiem, turpinās uzlaboties.

Koksnes komercizstrādes apjomi, pēc METLA ekspertu jaunākajām prognozēm, šogad Somijā pieaugs līdz 53 miljoniem kubikmetru (+5%). Lielāks pieprasījums pēc vietējas izcelsmes apaļkokiem sevišķi pozitīvi atsauksies uz skujkoku zāģbaļķu cenām, kas, sagaidāms, paaugstināsies par 2 – 4%. Papīrmalkas cenas paaugstināsies par 1%. No ārvalstīm Somijā šogad tiks ievesti kopumā aptuveni 11 miljoni kubikmetru koksnes, kur lielāko daļu veidos bērza papīrmalka. Ražošanas apjomi Somijas meža nozarē 2014.gadā kopumā turpinās palielināties. Par pāris procentiem palielināsies zāģbaļķu izstrādes apjomi; augošu koku cenas pieaugs par 1 – 2%. Tajā pašā laikā kopējais mežizstrādes apjoms saglabāsies nemainīgā līmenī, kas nozīmē, ka papildus pieprasījumu pēc papīrmalkas kompensēs lielāks imports. Meža šķeldu patēriņš Somijā šogad varētu sasniegt 8,9 miljonus kubikmetru un 2014.gadā – jau 9,6 miljonus kubikmetru. Tāpat nedaudz palielināsies arī pašmāju tirgū ražoto kokskaidu granulu patēriņš.

 

Raksts: “Finnish Forest Sector Economic Outlook 2013-2014”, METLA, publ. 01.11.2013

Avots: http://www.metla.fi/julkaisut/isbn/978-951-40-2441-2/Outlook-Summary-13.pdf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *