Privāto mežu īpašnieku skaits Zviedrijā tuvākajā piecgadē varētu sarukt par 13%

Tuvāko piecu gadu laikā pārtraukt darboties mežsaimniecības sfērā un pārdot savus īpašumus plāno 13% Zviedrijas meža īpašnieku, norādīts Stokholmas konsaltinga firmas ‘LRF Konsult’ un bankas ‘Swedbank’ ekspertu kopīgi veiktajā pētījumā.  Runa iet par 1,4 miljoniem hektāru meža 70 miljardu Zviedrijas kronu (~7,85 miljrd. €) kopvērtībā, liecina provizoriskais novērtējums.

‘LRF Konsult’ un ‘Swedbank’ darbinieku veiktās meža īpašnieku aptaujas rezultātā noskaidrots, ka ar esošajiem rādītājiem savā biznesā apmierināto īpašnieku īpatsvars sarucis līdz mazāk kā pusei, no vairāk nekā 54% gadu iepriekš. Galvenais iemesls tam ir ekonomiskais kritums vairumā pasaules reģionu un Zviedrijas valūtas kursa stabilizēšanās, pārliecināti eksperti. Kā papildus faktors norādīta nepārtraukta zāģbaļķu un papīrmalkas cenu lejupslīde. Par to, ka zāģbaļķu cenas 2014. gadā paaugstināsies, pārliecināti 37% aptaujāto meža īpašnieku. Attiecībā uz tuvākajām perspektīvām papīrmalkas segmentā, respondenti savās prognozēs bija piesardzīgāki – par to, ka šo sortimentu cenas varētu atsākt kāpumu pēc trīs gadiem pārliecināti tikai 28% aptaujāto.

Neskatoties uz to, ka meža zemes vērtība Zviedrijā šogad nepārtraukti samazinājusies, 37% aptaujāto uzskata, ka investēšana mežsaimniecībā joprojām ir labs ieguldījuma veids, 40% aptaujāto cer, ka apaļkoksnes cenas atsāks pieaugt jau 2014. gadā un tikai 14% uzskata, ka meža zemes vērtība turpinās pazemināties arī turpmāk.

 

Raksts: “В ближайшие 5 лет 13% владельцев лесных участков в Швеции откажутся от ведения лесного хозяйства”, Lesprom Network, publ. 25.11.2013

Avots:www.lesprom.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *