Apaļkoku pārdošanas apjomi pasaules tirgū šogad varētu sasniegt 76 milj.m3

2013.gadā apaļo kokmateriālu pārdošanas apjomi pasaules tirgū varētu sasniegt 76 miljonus kubikmetru, kas būtu par 6% vairāk nekā 2012.gadā, tomēr ne tik daudz, cik 2011.gadā, liecina jaunākajā ‘Wood Resource Quarterly’ ceturkšņa pārskatā publicētā informācija.

Zāģbaļķu cenas 2013.gada 3.ceturksnī paaugstinājās lielākajā vairumā apsekoto pasaules reģionu, izņemot Kanādu, ASV rietumu daļu, Somiju un Brazīliju, kur tās bija nedaudz zemākas nekā 2012.gada 3.ceturksnī. Rezultātā globālā zāģbaļķu cenu indeksa augšupejā, kas turpinājusies kopš 2012.gada 2.ceturkšņa, pirmo reizi iezīmējies neliels kritums – par 0,6% līdz 85,94 USD/m3. Tāpat vairumā apsekoto reģionu, izņemot Zviedriju, Brazīliju un Okeānijas valstis, paaugstinājās arī skujkoku koksnes šķiedru cenas. Lielākais kāpums 3.ceturksnī fiksēts ASV dienvidos, kā arī Vācijā, Somijā un Spānijā, sekmējot globālā skujkoku biomasas cenu indeksa (Softwood Wood Fiber Price Index, SFPI) paaugstināšanos līdz 97,94 dolāriem par sausas produkcijas tonnu.  Tajā pašā laikā globālais lapu koku biomasas cenu indekss (Hardwood Wood Fiber Price Index, HFPI) turpināja pazemināties jau ceturto ceturksni pēc kārtas, 3.ceturksnī sasniedzot 98,15 dolāru atzīmi par produkcijas tonnu, kas ir par 2,3% mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī un zemākais rādītājs kopš 2009.gada 2.ceturkšņa. Maksimālais cenu samazinājums šajā segmentā fiksēts Āzijas reģiona valstīs un Latīņamerikā.

Pieprasījums pēc tirgus celulozes 2013.gada 3.ceturksnī palielinājās visos apsekotajos 20 pasaules reģionos, jo sevišķi Austrumeiropā, Japānā un Ziemeļamerikā. Eiropā izmaksas par celulozes šķeldu iegādi 3.ceturksnī palielinājās kā eiro, tā ASV dolāru izteiksmē.

Augstais zāģmateriālu patēriņš ASV sekmējis gan ražošanas apjomu palielināšanos vietējā tirgū, gan zāģmateriālu importu. No Krievijas zāģēto kokmateriālu eksports praktiski uz visiem galvenajiem pārdošanas tirgiem, izņemot Ēģipti, šogad palielinājās. Ziemeļeiropā situācija zāģmateriālu rūpniecībā 2013.gada rudenī beidzot stabilizējās. Pārdošanas apjomu palielināšanos sekmējusi galvenokārt dzīvojamo māju būvniecības atjaunošanās ASV, augsts pieprasījums Ķīnā un Japānā, kā arī tirgus situācijas nostabilizēšanās Eiropā. Atzīmēts, ka uz Ķīnu pirmo desmit mēnešu laikā šogad kopumā piegādāts par 20% vairāk zāģmateriālu nekā gadu iepriekš, kur lielākais piegādātājs joprojām ir Kanāda. Taču jūtami tirgus daļu Ķīnā palielinājušas arī Eiropas valstis, Krievija, Čīle un Jaunzēlande. Uz Japānu šogad piegādāts par 20% vairāk skujkoku zāģmateriālu nekā pērn. Sevišķi eksporta apjomus uz šo valsti kāpinājušas Zviedrija, Somija un Austrija.

Jau septiņus ceturkšņus pēc kārtas kāpums fiksēts kurināmo koksnes granulu eksportā no Ziemeļamerikas un Eiropu. Tostarp no ASV dienvidu reģiona 3.ceturksnī eksportēts par 16% vairāk granulu (kopumā 700 tūkst. tonnu) nekā iepriekšējā ceturksnī. Visstraujāk cietā biomasas kurināmā cenas 3.ceturksnī paaugstinājās Vācijā.

 

Raksts: “The Global Forest Industry in the 3Q/2013”, Woodworking Network, publ. 29.11.2013

Avots: www.woodworkingnetwork.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *